Zamknij

USA: Trump zarzuca resortowi sprawiedliwości i FBI bierność ws. wyborów

30.11.2020 02:52
Donald Trump
fot. PAP

Wybory prezydenckie były oszustwem – powtórzył w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Zarzucił bierność w tej sprawie FBI (Federalnemu Biurze Śledczemu) oraz ministerstwu sprawiedliwości.

Donald Trump w swoim pierwszym telewizyjnym wywiadzie po wyborach ocenił, że ministerstwo sprawiedliwości "zaginęło w akcji" podczas sprawdzania uczciwości procesu wyborczego. Urzędujący prezydent nie godzi się z porażką. W Fox News mówił, że wskazany resort i FBI powinny "przyglądać się" doniesieniom jego obozu o rzekomych wyborczych oszustwach."Nie widział", jednak by to robiły.

"Po prostu idą naprzód i przechodzą do następnego prezydenta" - stwierdził Trump. Powtórzył tym samym iż "wybory prezydenckie w USA były oszustwem". Nie wykluczył także, że jego wyborcze skargi będą składane także po 14 grudnia, czyli po głosowaniu Kolegium Elektorów.

Trump krytykuje Partię Republikańską

W trwającym blisko godzinę wywiadzie prezydent krytykował też Republikanów, którzy nie stanęli po jego stronie w oskarżeniach dotyczących uczciwości procesu wyborczego. Uznał, że "wstyd mu" iż popierał republikańskiego gubernatora Georgii Briana Kempa.

Zobacz także

W piątek sąd w Pensylwanii odrzucił jeden z pozwów Trumpa, uznając że nie przedstawiono w nim dowodów na oszustwa wyborcze. Z podobnym skutkiem kończyły się do tej pory prawne próby prezydenta m.in. w Michigan, Arizonie, Wisconsin, Nevadzie oraz Georgii.

Po zwycięstwach we wszystkich z tych wymienionych stanów w Kolegium Elektorów Biden może liczyć na 306 głosów, a Trump na 232. Do zaprzysiężenia 46. prezydenta USA dojdzie 20 stycznia.

Zobacz także

Amerykańska agencja GSA (General Services Administration) przyznała 23 listopada, że Biden wygrał wybory prezydenckie. Pod względem proceduralnym toruje to jego ekipie drogę do formalnego rozpoczęcia procesu przejęcia władzy od obecnej administracji. Demokrata ma m.in. dostęp do codziennych prezydenckich briefingów dotyczących informacji wywiadowczych. Trwają już procedury przekazywania administracji Bidena oficjalnych kanałów społecznościowych Białego Domu.

Radiozet.pl/PAP