Zamknij

USA bojkotują politycznie Igrzyska w Pekinie. Powodem chińskie "ludobójstwo"

06.12.2021 20:02
Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022
fot. Anna Ratkoglo/SPUTNIK Russia/East News

USA ogłosiły bojkot dyplomatyczny Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Przedstawiciele administracji prezydenta Joe Bidena nie pojadą w lutym 2022 roku na imprezę sportową ze względu na mające miejsce w Sinciangu "ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości".

Bojkot ogłosiła w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Oświadczyła, że przedstawiciele administracji prezydenta Joe Bidena nie wezmą udziału w żadnych wydarzeniach związanych z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie w lutym 2022 roku.

Powodem są "ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości" w chińskiej prowincji Sinciang - oznajmiła w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dodała, że bojkot nie dotyczy sportowców, którzy będą mieli "pełne wsparcie" USA.

USA bojkotują politycznie Igrzyska w Pekinie. Powodem sytuacja w Sinciangu

Prowincję Sinciang w zachodnich Chinach zamieszkuje duża społeczność muzułmańskich Ujgurów. Według organizacji pozarządowych, które monitorują stan praw człowieka w Państwie Środka, od lat w tym rejonie ChRL zakładane są tzw. obozy reedukacyjne. Siłą umieszczani są w nich Ujgurzy, których poddaje się masowej indoktrynacji. Przekazywane są również raporty o torturach i wykorzystywaniu Ujgurów jako taniej siły roboczej w fabrykach.

Zhao Lijian, rzecznik chińskiego MSZ, oświadczył w poniedziałek, że amerykański bojkot jest nieskuteczny, ponieważ organizatorzy Igrzysk i tak nie planowali zaprosić członków rządu USA. Zhao wezwał USA do "poszanowania ducha jedności olimpijskiej i zaprzestania upolitycznienia wydarzenia, w którym w centrum uwagi powinni być sportowcy".

RadioZET.pl/PAP/AFP

C