Zamknij

USA gotowe do ataku na Iran. Trump zmienia zdanie

21.06.2019 08:29
USA gotowe do ataku na Iran. Trump zmienia zdanie
fot. PAP

Trump zgodził się na uderzenie na Iran, ale w ostatniej chwili zmienił zdanie – informuje New York Times. Miała być to odpowiedź na zestrzelenie przez Iran amerykańskiego drona MQ-4C Triton należącego do marynarki wojennej. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podaje „New York Times”, ok. godz. 7 wieczorem czasu lokalnego amerykańscy wojskowi i dyplomaci oczekiwali uderzenia na Iran, po intensywnej dyskusji, jaka odbyła się w Białym Domu.

Zobacz także

Trump wyraził zgodę na zbombardowanie wielu celów w Iranie, jak radary i baterie rakiet. Amerykańskie samoloty były już w powietrzu. W ostatniej chwili miał jednak zmienić zdanie i do uderzenia ostatecznie nie doszło. 

Zestrzelenie amerykańskiego drona

Amerykański wojskowy dron został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad cieśniną Ormuz – poinformował w czwartek przedstawiciel amerykańskich władz. Chodzi o drona MQ-4C Triton należącego do marynarki wojennej USA.

Zobacz także

Przez cieśninę Ormuz, łączącą Zatokę Perską z Morzem Arabskim, przepływa rocznie 20 proc. światowego transportu ropy naftowej, w tym większość ropy eksportowanej przez Irak.

W ostatnim czasie doszło do wzrostu napięć między Iranem a Stanami Zjednoczonymi w Zatoce Perskiej. Obawy o konfrontację pomiędzy tymi krajami rosną od 13 czerwca, kiedy w Zatoce Omańskiej zaatakowane zostały dwa tankowce. Stany Zjednoczone oskarżyły o ten atak Iran, czemu ten kategorycznie zaprzecza.

RadioZET.pl/NewYorkTimes/PAP