Zamknij

USA nałożyły kolejne sankcje na Iran. Pompeo: Za atak na bazy wojskowe

10.01.2020 17:32
Iran sankcje USA
fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Stany Zjednoczone nałożyły kolejne sankcje gospodarcze na Iran - poinformował sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Obejmują one kolejne istotne branże gospodarcze kraju.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Stany Zjednoczone nałożyły w piątek kolejne sankcje na Iran w związku ze środowym atakiem rakietowym irańskich sił na dwie bazy wojskowe pod Bagdadem. Poinformowali o tym w Białym Domu sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz minister skarbu Steven Mnuchin.

Zobacz także

Restrykcje obejmą irańską produkcję odzieżową, górnictwo i kilka innych "gałęzi" gospodarczych tego kraju. Sankcje nałożone zostały także na ośmiu wysokich rangą urzędników państwowych Iranu, których USA uznają za odpowiedzialnych za ataki bazy Ain Al-Asad oraz Irbil w Iraku.

Pompeo: Ukraiński Boeing z dużym prawdopodobieństwem został strącony irańską rakietą

Mike Pompeo odniósł się też do komentarzy po katastrofie Boeinga ukraińskich linii lotniczych niedaleko Teheranu. Po wczorajszych słowach premiera Kanady o kilku źródłach wskazujących na zestrzelenie samolotu, Pompeo powtórzył te słowa. Stuprocentowej pewności USA jednak nie mają.

Stany Zjednoczone uważają, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż samolot ukraińskich linii lotniczych, który rozbił się w środę pod Teheranem, został strącony przez irańską rakietę

Mike Pompeo

Zdaniem sekretarza stanu USA celem Irańczyków przy ataku na bazy wojskowe pod Bagdadem było "zabicie amerykańskich żołnierzy".

Zobacz także

Przed tygodniem Amerykanie przyznali się do zabicia czołowego generała Iranu, Kasema Sulejmaniego. To wydarzenie wznieciło i tak napięte relacje USA-Iran.

Irak domaga się wyjścia wojsk USA. Pompeo: Zostajemy

Najwyższy szyicki duchowny Iraku, ajatollah Ali as-Sistani, potępił wzajemne ataki USA i Iranu na irackiej ziemi. Uznał je za "pogwałcenie suwerenności" , dodał, że mocarstwa nie mogą decydować o losie Iraku. Z kolei premier tego kraju, Adel Abdul Mahdi, telefonował dziś do sekretarza stanu USA prosząc o wysłanie amerykańskiej delegacji do Iraku, która ustanowi mechanizm wycofywania wojsk amerykańskich z kraju

Polskie MSZ odradza podróże na Bliski Wschód

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleciło dziś unikanie wszelkich wyjazdów na Bliski Wschód.

Zobacz także

Bezwzględnie rekomendujemy unikanie zgromadzeń publicznych, marszów i demonstracji oraz apelujemy o omijanie określonych miejsc między innymi jednostek administracyjnych. Najlepiej pozostawać w kurortach turystycznych i ich nie opuszczać 

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych

RadioZET.pl/PAP/Washingtonpost.com/