Zamknij

USA nałożyły sankcje na 88-letniego Raula Castro

26.09.2019 21:32
Raul Castro i Fidel Castro
fot. Miami Herald

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek sankcje na przywódcę Komunistycznej Partii Kuby i byłego prezydenta tego kraju Raula Castro za łamanie praw człowieka i wspieranie reżimu Nicolasa Maduro w Wenezueli.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Jako zwierzchnik sił zbrojnych Kuby Castro jest odpowiedzialny za działania Kuby, mające na celu wspieranie reżimu Maduro w Wenezueli poprzez przemoc, zastraszanie i represje" - zakomunikował w oświadczeniu sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Zobacz także

"W porozumieniu z oficerami wenezuelskiego wojska i wywiadu członkowie kubańskich sił bezpieczeństwa byli zaangażowani w rażące naruszenia praw człowieka i nadużycia w Wenezueli, w tym tortury" - wyjaśnił Pompeo.

Według Białego Domu Raul Castro łamie także prawa człowieka w swoim kraju.

Raul Castro nadzoruje system arbitralnego więzienia tysięcy Kubańczyków, wśród których jest ponad 100 więźniów politycznych.

Mike Pompeo

Zgodnie z decyzją Białego Domu 88-letni Raul Castro został objęty zakazem podróży do USA. To samo dotyczy jego córki Marieli Castro Espin, która w 2012 roku była w Stanach Zjednoczonych. Sankcje obejmują także pozostałą trójkę dzieci przywódcy kubańskiej partii.

Zobacz także

Raul Castro był prezydentem Kuby w latach 2006-2018. W zeszłym roku zastąpił go Miguel Diaz-Canel, a Castro zachował funkcję pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kuby.

RadioZET.pl/PAP