Zamknij

"USA nie porzucą Tajwanu". Wizyta Pelosi w cieniu chińskich manewrów

03.08.2022 09:03
Nancy Pelosi i Caj Ing-wen
fot. PAP/EPA/TAIWAN PRESIDENTIAL PALACE HANDOUT

Moja wizyta pokazuje, że USA nie zrezygnują ze swoich zobowiązań na rzecz Tajwanu - zaznaczyła w środę przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi po spotkaniu z prezydent Tajwanu Caj Ing-wen. Amerykańska polityk dodała, że Stany Zjednoczone będą chronić demokrację przed autorytaryzmem. Od czwartku wokół Tajwanu mają rozpocząć się chińskie manewry wojskowe.

Nancy Pelosi złożyła niezapowiedzianą wcześniej wizytę na Tajwanie podczas jej touru po państwach Dalekiego Wschodu. Spikerka Izby Reprezentantów w środę spotkała się z prezydent Tajwanu Caj Ing-wen. - Dzisiaj świat staje przed wyborem między demokracją i autorytaryzmem (...) Determinacja USA, by chronić demokrację, tutaj, na Tajwanie i na całym świecie, pozostaje niewzruszona - powiedziała Pelosi, cytowana przez agencję AP.

To pierwsza od 25 lat wizyta tak wysokiej rangi urzędnika na Tajwanie. Przeciwko niej protestowały komunistyczne Chiny, które wyspiarski kraj traktują jako zbuntowaną prowincję. Ponadto, od 4 do 7 sierpnia zaplanowano nagłe manewry wojskowe chińskiej armii. Teren ćwiczeń obejmuje również wody terytorialne Tajwanu.

Nancy Pelosi na Tajwanie. Spotkanie z prezydent Caj

Podczas spotkania Caj wręczyła Pelosi Order Przyjaznych Chmur pierwszej klasy - najwyższe tajwańskie odznaczenie cywilne. Wskazała przy tym na znaczące zasługi Pelosi dla relacji tajwańsko-amerykańskich. Przyjmując odznaczenie, Amerykanka oświadczyła, że jest szczególnie zaszczycona otrzymaniem go od Caj – "prezydent w jednym z najbardziej wolnych społeczeństw na świecie".

- Na mapie świata Tajwan jest wyspą wytrwałości. Mieszkańcy Tajwanu udowodnili światu, że z nadzieją, odwagą i determinacją można budować spokojną i pomyślną przyszłość, nawet w obliczu wyzwań, z jakimi się mierzycie – mówiła Pelosi. - Teraz bardziej niż kiedykolwiek solidarność USA i Tajwanu jest kluczowa i to jest przesłanie, z którym tu przybywamy – dodała spikerka Izby Reprezentantów USA.

Tajwańska prezydent powiedziała, że Pelosi "w ciągu ostatnich dwóch dekad ze szczególną uwagą obserwowała demokratyczny rozwój Tajwanu i demonstrowała niezachwiane poparcie dla udziału Tajwanu w organizacjach międzynarodowych". Odniosła się również do poprzedniej wizyty Demokratki na Tajwanie w 1999 roku, w trakcie której wyraziła ona swoją troskę i wsparcie dla wyspy po tragicznym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,3, które pochłonęło ponad 2400 ofiar śmiertelnych.

- Podziwiam przewodniczącą Pelosi, która od lat z determinacją broni wolności, demokracji i praw człowieka, i nigdy nie waha się, by przeciwstawić się retoryce czy działaniom, których celem jest podważenie demokratycznych wartości. Jej odwaga i działania są inspiracją i wywołują wzruszenie – dodała Caj.

- Nie ustąpimy w obliczu celowo zaostrzanych zagrożeń militarnych. Z determinacją będziemy utrzymywać suwerenność naszego kraju i bronić demokratycznego frontu – przekazała, odnosząc się do ostatnich napięć w Cieśninie Tajwańskiej. Podkreśliła również, że tajwański rząd będzie nadal aktywnie działał we współpracy z USA na rzecz wzmocnienia zdolności obronnych kraju, a także utrzymania stabilności i pokoju w cieśninie i regionie Indo-Pacyfiku.

Manewry wojskowe obok Tajwanu. Chiny odpowiadają na wizytę Pelosi

We wtorek, w dniu przylotu Pelosi do Tajpej, 21 chińskich samolotów wojskowych, w tym 18 myśliwców, naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) – poinformował tajwański resort obrony. Wśród nich znalazło się dziesięć myśliwców Shenyang J-16, osiem Shenyang J-11, jeden samolot wczesnego ostrzegania Shaanxi KJ-500, jeden samolot Shaanxi Y-8 oraz jeden Shaanxi Y-9.

Tajwański resort obrony ogłosił, że armia jest w stanie gotowości i obywatele Tajwanu nie powinni się obawiać chińskich ćwiczeń wojskowych wokół wyspy.

W środę chiński władze ogłosił wstrzymanie importu z Tajwanu artykułów rolniczych, a ministerstwo handlu zawiesiło eksport naturalnego piasku na Tajwan.

RadioZET.pl/PAP

C