Zamknij

Biały Dom po wizycie Pelosi na Tajwanie: "Reakcja Chin będzie trwać dłuższy czas"

02.08.2022 23:42
USA o wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie i reakcji Chin
fot. Handout via ZUMA Press Wire / SplashNews.com/East News

Spodziewamy się, że reakcja Chin na wizytę spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie będzie trwać przez dłuższy czas - powiedział we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Biały Dom stwierdził, że ogłoszone działania Pekinu były zgodne z tym, czego spodziewała się administracja USA.

Niespodziewana wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie, spikerki Izby Reprezentantów USA (odpowiednik Sejmu, przyp.), formalnie trzeciej osoby w państwie, wywołała ostrą i natychmiastową reakcję Chin. Komunistyczne władze w Pekinie zapowiedziały wzmożone ćwiczenia armii ChRL w rejonie Tajwanu, z użyciem ostrej amunicji. Tego samego dnia ponad 20 samolotów z Chin naruszało przestrzeń powietrzną wyspiarskiego kraju.

Biały Dom przyznał we wtorek wieczorem czasu polskiego, że Amerykanie spodziewali się takiej reakcji Pekinu. - Zobaczyliśmy szereg ogłoszeń ze strony ChRL w ciągu ostatnich kilku godzin, które są niestety zgodne z tym, czego się spodziewaliśmy - powiedział Kirby podczas konferencji prasowej w odniesieniu do ogłoszenia ćwiczeń wojskowych wokół Tajwanu.

Biały Dom: "USA gotowe, by zająć się tym, co zrobi Pekin"

Jak dodał, USA spodziewają się, że Chiny "będą kontynuować reakcje przez dłuższy czas [...] z pewnością także po jej wizycie". Kirby zaznaczył, że Ameryka nie chce kryzysu w stosunkach z Chinami, ale jest gotowa by "zająć się tym, co zrobi Pekin". Dodał, że siły USA będą kontynuować swoje operacje na zachodnim Pacyfiku, tak jak robiły to do tej pory.

Powtórzył też, że wizyta Pelosi - pierwsza tej rangi od 25 lat - nie stanowi żadnej zmiany w polityce USA wobec Tajwanu, tj. Waszyngton nie wspiera niepodległości wyspy, ale popiera jej prawo do samoobrony.

We wtorek, po przylocie Pelosi wraz z delegacją kongresmenów do stolicy w Tajpej, chińskie MSZ potępiło tę wizytę, a dowództwo wschodniego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ogłosiło, że począwszy od wtorkowego wieczora, przeprowadzi szereg połączonych manewrów i ćwiczeń ogniowych marynarki wojennej i lotnictwa na obszarach na północ, południowy zachód i południowy wschód od Tajwanu – przekazała agencja Xinhua.

Wcześniej, na parę godzin przed wizytą Pelosi, samoloty chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej zbliżały się do linii środkowej w Cieśninie Tajwańskiej. Strona chińska zintensyfikowała również ćwiczenia z ostrą amunicją i wysłała marynarkę wojenną w okolice tajwańskiej wyspy Lanyu.

RadioZET.pl/PAP - Oskar Górzyński

C