Zamknij

USA oskarża Rosję o dokonywanie prób jądrowych

31.05.2019 10:39
USA oskarża Rosję o dokonywanie prób jądrowych

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych odrzuciło w czwartek jako „ordynarną prowokację” wypowiedź szefa podległej ministerstwu obrony USA Agencji Wywiadu Obronnego (DIA), iż Rosja „prawdopodobnie” nie przestrzega układu o całkowitym zakazie prób jądrowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wygłaszając w środę odczyt w konserwatywnej placówce eksperckiej Hudson Institute w Waszyngtonie dyrektor DIA, gen. Robert Ashley stwierdził, iż Rosja wydaje się zwiększać swą zdolność opracowywania nowych niestrategicznych nuklearnych środków walki i testowania ich istniejących zasobów. „Stany Zjednoczone uważają, że Rosja prawdopodobnie nie przestrzega moratorium na próby jądrowe, także te o minimalnej mocy” – zaznaczył.

Zobacz także

Odpowiadając potem na pytania, Ashley zaprezentował nieco łagodniejsze stanowisko, poprzestając na sformułowaniu, iż Rosja „jest w stanie” przeprowadzić próbę jądrową o małej mocy.

Twierdzenia USA o faktycznym przeprowadzaniu przez Rosję prób nuklearnych o bardzo małej mocy uważamy za ordynarną prowokację. Oskarżenia takie są całkowicie bezpodstawne i oznaczają ponowną próbę oczernienia naszego państwa.

MSZ Rosji

Jego zdaniem Waszyngtonowi chodzi o odwrócenie uwagi od tego, że sam odmawia ratyfikowania układu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty – CTBT) i być może rozważa ich wznowienie.

MSZ zaznaczyło, że w 2000 roku Rosja jako jedno z pierwszych państw ratyfikowała CTBT i „ściśle przestrzega jego ducha oraz litery”, a ogłoszone przez nią w 1991 roku moratorium na próby jądrowe jest w pełni zgodne z postanowieniami tego układu.

Zobacz także

By CTBT nabrał mocy prawnej, muszą go ratyfikować wszystkie 44 państwa, którym aneks do układu przypisuje potencjał atomowy. Osiem z nich, w tym USA, dotąd tego nie uczyniły, a Indie, Pakistan i Korea Północna nawet go nie podpisały.

RadioZET.pl/PAP