Zamknij

USA wysyłają na Bliski Wschód dodatkowe bombowce. Zwiększą też liczbę wojsk

07.01.2020 17:27
USA wysyłają na Bliski Wschód dodatkowe bombowce. Zwiększą też liczbę wojsk
fot. USAF/Cover Images/EAST NEWS

Stany Zjednoczone Ameryki wysyłają na Bliski Wschód dodatkowe oddziały wojska oraz bombowce strategiczne typu B-52 – informują zagraniczne agencje. Ma to związek z napięciem, rosnącym pomiędzy USA a Iranem w związku z zabiciem przez siły amerykańskie irańskiego generała, Kasema Sulejmaniego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

We wtorek odbyły się uroczystości pogrzebowe generała Kasema Sulejmaniego.

Uroczystości pogrzebowe jednej z najważniejszych postaci sceny politycznej Iranu miały miejsce w jego rodzinnym mieście Kerman, na południowym wschodzie Iranu. Doszło tam do śmiertelnych ataków paniki, w których zginęło co najmniej 50 osób – podawała agencja ISNA za biurem lokalnego koronera.

USA wysyłają dodatkowe bombowce na Bliski Wschód

Jak donoszą zagraniczne agencje informacyjne, USA podjęły decyzję o skierowaniu na Bliski Wschód dodatkowych zastępów sił powietrznych. Do amerykańskiej bazy, znajdującej się w Katarze, w najbliższym czasie ma zostać wysłanych 6 bombowców strategicznych typu B-52 . Stany zwiększą również liczebność swoich wojsk lądowych na Bliskim Wschodzie, m.in. w Libanie.

Zobacz także

Po tej operacji, liczebność wojsk amerykańskich na terenie Bliskiego Wschodu przekroczy 80 tysięcy żołnierzy.

USA nie wycofają wojsk z Iraku

Wcześniej, świat obiegła fałszywa informacja, dotycząca rzekomej decyzji USA o wycofaniu swoich wojsk z Iraku. Wszystko za sprawą listu amerykańskiego generała Williama Seely, który miał poinformować władze w Bagdadzie o odwrocie sił amerykańskich. List wysłany do irackich przedstawicieli wojskowych okazał się jednak nieprecyzyjnie napisaną, roboczą kopią.

Zobacz także

USA potwierdziły doniesienia o nieprawdziwości tej informacji zapewniając jednocześnie, że nie przygotowują się do wycofania swoich kontyngentów z Iraku.

Nie podjęliśmy decyzji o wycofaniu naszych wojsk

Mark Esper, sekretarz obrony USA

RadioZET/IAR/tvp.info/PAP/telegraph.co.uk/military.com