Zamknij

Amerykanie wściekli na Trumpa. Miażdżący sondaż

10.01.2020 08:33
Trump
fot. PAP

Zdecydowana większość Amerykanów uczestniczących w sondażu dziennika "USA Today" i pracowni Ipsos uznała postępowanie prezydenta Trumpa wobec Iranu za nierozważne i wyraziła przekonanie, że zabicie irańskiego gen. Sulejmaniego pogorszyło bezpieczeństwo USA.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wyniki sondażu zostały opublikowane na łamach dziennika "USA Today" w czwartek. Sondaż został przeprowadzanego we wtorek i w środę - jeszcze przed wygłoszonym w środę orędziem prezydenta Donalda Trumpa do narodu amerykańskiego.

Zobacz także

Zdaniem większości komentatorów orędzie to - będące reakcją głowy państwa na odwetowe, irańskie ataki rakietowe na amerykańskie bazy w Iraku – przyczyniło się do częściowego rozładowania napięcia w stosunkach Waszyngton-Teheran.

W ankiecie dziennika "USA Today", który jest czytany codzienne przez ok. 7 mln czytelników, w tym wielu internautów, 52 proc. badanych zgodziło się, że postępowanie prezydenta Trumpa wobec Iranu jest lekkomyślne. Odmiennego zdania było 34 proc. badanych.

Zobacz także

55 proc. uczestników ankiety wyraziło opinię, że zabicie Kasema Sulejmaniego spowodowało pogorszenie parametrów bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Przeciwnego zdania było 24 proc. badanych. 21 proc. uczestników nie miało zdania odnośnie do tej kwestii.

Zobacz także

Mimo negatywnej oceny konsekwencji decyzji o likwidacji Sulejmaniego większość badanych, bo aż 42 proc. uznało atak na irańskiego wojskowego za uzasadniony. Przeciwnego zdania było 33 proc. badanych. 25 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Wyborcy Demokratów nie akceptują działań Trumpa ws. Iranu

Z analizy wyników sondażu wynika, że sympatycy Partii Republikańskiej, którzy brali udział w sondażu, byli bardziej skłonni zaaprobować decyzję Trumpa o ataku na irańskiego generała, podczas gdy Demokraci kwestionowali jego zasadność.

Zobacz także

Przygniatająca większość badanych wyraziła przekonania, że śmierć Sulejmaniego będzie mieć negatywne konsekwencje dla Stanów Zjednoczonych i dla świata. 69 proc. uczestników sondażu dla "USA Today" spodziewa się wzrostu liczby ataków na cele amerykańskie na Bliskim Wschodzie. 63 proc. wyraziło z kolei przekonanie, że w Stanach Zjednoczonych dojdzie do nowych ataków terrorystycznych.

62 proc. ankietowanych jest zdania, że dojdzie do wojny Stanów Zjednoczonych z Iranem.

RadioZET.pl/PAP