Zamknij

Bloomberg rezygnuje z wyborów i popiera Bidena. Trump kpi. "To nie zadziała"

04.03.2020 18:30
Michael Bloomberg
fot. PAP/EPA

Amerykański miliarder Michael Bloomberg zrezygnował w środę z ubiegania się o nominację Partii Demokratycznej w tegorocznych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Publicznie poparł innego kandydata Demokratów, byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena. Z decyzji Bloomberga zakpił na Twitterze prezydenta kraju Donald Trump. 

Bloomberg ogłosił swoją rezygnację po ogłoszeniu niekorzystnych dla niego wyników tzw. Superwtorku, tj. prawyborów Partii Demokratycznej przeprowadzonych jednego dnia w kilkunastu stanach. Mimo wydania ponad pół miliarda dolarów na kampanię nie udało mu się wygrać w żadnym z nich.

Michael Bloomberg rezygnuje z udziału w wyborach. Popiera Joe Bidena

"Nie ma już realnej drogi do nominacji - stwierdził Bloomberg w oświadczeniu. - Trzy miesiące temu zgłosiłem swoją kandydaturę, aby pokonać (urzędującego prezydenta USA, Republikanina) Donalda Trumpa. Dziś wycofuję się z wyścigu z tego samego powodu: aby pokonać Donalda Trumpa. Stało się dla mnie jasne, że dalsze ubieganie się przeze mnie o nominację utrudniłoby (Partii Demokratycznej - PAP) osiągnięcie tego celu”.

Bloomberg podkreślił swoje poparcie dla Bidena, którego nazwał swoim sprzymierzeńcem w umiarkowanym skrzydle Partii Demokratycznej i najlepszym kandydatem do pokonania Trumpa. Nie ujawnił, czy wesprze go finansowo w kampanii, ale napisał:

"Znam Joe od bardzo dawna. Znam jego przyzwoitość, uczciwość i zaangażowanie w sprawy tak ważne dla naszego kraju. Będę pracował, aby został kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych"

Na rezygnację Bloomberga zareagował sam Trump, który na Twitterze napisał: "Mogłem mu powiedzieć dawno temu, żeby się wycofał, oszczędziłby miliard dolarów. Teraz zainwestuje swoje pieniądze w kampanię Joe Śpiocha, aby uratować twarz. To nie zadziała!".

Przed Superwtorkiem Bloomberg obrał nietypową strategię i w dużej mierze zignorował wcześniejsze prawybory w Iowa, New Hampshire, Nevadzie i Karolinie Południowej. Zwyciężył tylko na wyspie Amerykańskie Samoa, gdzie uzyskał pięciu delegatów na konwencję Demokratów.

Wybory prezydenckie w USA

Amerykański miliarder jest trzecim kandydatem Demokratów, który w ostatnich dniach zrezygnował z prezydenckiego wyścigu. W poniedziałek podobną decyzję ogłosili Amy Klobuchar i Pete Buttigieg, którzy także udzielili poparcia Bidenowi. 78-letni Bloomberg, uznawany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie, jest współzałożycielem i prezesem agencji prasowej Bloomberg L.P. W latach 2002-2013 był burmistrzem Nowego Jorku.

Zobacz także

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 3 listopada. Demokraci ostatecznie wskażą swego kandydata na prezydenta na ogólnokrajowej konwencji w lipcu. U Republikanów nominacja jest formalnością - partia ta z pewnością wystawi w wyborach urzędującego prezydenta.

RadioZET.pl/PAP/Twitter