Zamknij

Trump klepnął prezydenta Finlandii w kolano. Ten gest mówi wszystko

03.10.2019 18:00
Donald Trump i Sauli Niniisto
fot. PAP/EPA

Kamery zarejestrowały dość nietypową sytuację, która zaszła między Donaldem Trumpem a prezydentem Finlandii Sauli Niniisto. Podczas ich spotkania w Białym Domu, amerykański przywódca klepnął swojego gościa w kolano. Fin natychmiast wykonał gest, którym wyraził dezaprobatę wobec zachowania Trumpa. 

Donald Trump i Sauli Niniisto spotkali się w środę w Białym Domu w celu rozwijania stosunków bilateralnych między swoimi krajami. - To wielki zaszczyt gościć tu osobę, która stała się moim przyjacielem. Dobrze się poznaliśmy. Mamy wiele tematów do rozmowy, włączając handel, wojsko, zakupy i mnóstwo różnych bardzo ekscytujących wydarzeń - oznajmił zgromadzonym dziennikarzom Trump (cytat za: Gazeta.pl):

I tak go ten monolog rozochocił, że dodał następnie, iż "Finlandia to szczęśliwy kraj", po czym...klepnął siedzącego obok Niniisto w kolano. Ten jednak poczuł się tym wyjątkowo zmieszany i niemal natychmiast wykonał gest ręką, wyrażający dezaprobatę wobec zachowania Trumpa i tego typu poufałości. 

To jednak nie była jedyna niezręczna sytuacja tego dnia. Już po spotkaniu, obaj prezydenci ponownie wystąpili na konferencji prasowej. Jeden z dziennikarzy zadał Trumpowi pytanie o sprawę Joe Bidena, jego syna Huntera oraz czy Trump wywierał naciski na przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. 

Kłótnia Trumpa z dziennikarzem

Amerykański prezydent zareagował bardzo nerwowo. Grzmiał, że rodzina Bidenów jest skorumpowana, tak samo jak media, które jego zdaniem "kłamią i manipulują". – Nie bądź nieprzyzwoity. To wszystko jest mistyfikacją. I wiesz czyja to jest wina? Ludzi takich jak Ty - kłamliwych i skorumpowanych mediów. Cały czas to podkreślam. Media w tym kraju są skorumpowane - krzyczał. (cytat za: wprost.pl).

Wskazywał przy tym na stojącego obok (i zapewne skonfudowanego Niniisto), peroroując do stojącego na przeciwko przedstawiciela mediów: - Mówisz do mnie? Zadaj jemu (w domyśle: prezydentowi Finlandii) pytanie! 

RadioZET.pl/Twitter/YouTube/Gazeta.pl/wprost.pl