Zamknij

Szefowa Izby Reprezentantów: Trump nie konsultował z Kongresem ataku w Bagdadzie

03.01.2020 19:53
Donald Trump
fot. AP/Associated Press/East News

Prezydent Donald Trump nie konsultował się z Kongresem USA przed atakiem amerykańskich wojsk w Bagdadzie, w którym zginął szef irańskich sił Al-Kuds generał Kasem Sulejmani - oświadczyła w piątek przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

De facto szefowa Demokratów podkreśliła, że Trump nie uzyskał przed atakiem zgody na użycie sił zbrojnych. "Co więcej, ta operacja została podjęta bez konsultacji z Kongresem" - dodała w komunikacie Pelosi. Jej zdaniem władze USA "nie mogą narażać życia amerykańskiego personelu wojskowego i dyplomatów oraz innych przez angażowanie się w wyzywające i nieproporcjonalne operacje".

Zobacz także

Wezwała też administrację rządową do informowania Kongresu o kolejnych krokach. Stany Zjednoczone i świat - ostrzegła Pelosi - "nie mogą sobie pozwolić na rozwój napięć do punktu, z którego nie ma powrotu". Sekretarz stanu USA Mike Pompeo bronił ataku, mówiąc, że stanowił on odpowiedź na "bliskie zagrożenia dla życia Amerykanów".

Kasem Sulejmani nie żyje

Generał Sulejmani i jeden z dowódców proirańskiej milicji irackiej Abu Mahdi al-Muhandis zostali w nocy z czwartku na piątek zabici w Bagdadzie w ostrzale rakietowym sił USA. Ataku dokonano z użyciem dronów i zginęło w nim łącznie osiem osób, a dziewięć zostało rannych.

Zobacz także

Associated Press podkreśla, że śmierć Sulejmaniego i al-Muhandisa może okazać się punktem zwrotnym w sytuacji na Bliskim Wschodzie i bez wątpienia spotka się z odwetem ze strony Iranu i sił przez niego popieranych przeciwko interesom amerykańskim i izraelskim.

RadioZET.pl/PAP