Zamknij

Bernie Sanders wygrywa prawybory w Nevadzie. "Pokonajmy Trumpa i zmieńmy kraj"

23.02.2020 16:44
Bernie Sanders
fot. PAP/EPA

Senator Bernie Sanders zdecydowanie zwyciężył w sobotnich prawyborach Partii Demokratycznej w Nevadzie i wysunął się na prowadzenie w wyścigu pretendentów do prezydenckiej nominacji tego ugrupowania - ogłosiły media w USA po przeliczeniu większości głosów.

W Nevadzie przeliczono dopiero 60 proc. głosów, ale amerykańskie media - w tym agencja Associated Press - zgodnie obwieściły pewną wygraną socjalistycznego senatora. "Wall Street Journal" pisze o "przekonującym zwycięstwie" Sandersa, a "New York Times" o "pokazie siły".

Bernie Sanders wygrywa prawybory w Nevadzie

Swój wyborczy triumf Sanders ogłosił na wiecu w San Antonio w Teksasie oraz na Twitterze, jeszcze po zliczeniu wyników z zaledwie 40 proc. komisji. "Właśnie wygraliśmy prawybory w Nevadzie. Ten oddolny ruch jest nie do zatrzymania. Razem wygrajmy nominację Demokratów, pokonajmy Trumpa i zmieńmy kraj" - napisał na tym portalu społecznościowym.

Kilkanaście godzin później opublikował kolejny wpis, w którym podkreślił zwycięstwa w trzech dotychczasowych prawyborach i że to dopiero początek walki o wygraną:

Sanders w Nevadzie może liczyć - jak wynika po przeliczeniu ok. 60  proc. głosów - na poparcie 46 proc. w głosowaniu powszechnym. To trzeci kolejny stan, w którym najwięcej wyborców opowiedziało się za nim. O ile w Iowa i New Hampshire - gdzie już odbyły się prawybory - elektorat Demokratów jest bardzo lewicowy i w ponad 90 proc. biały, o tyle Nevada jest jednym z najbardziej różnorodnych etnicznie stanów USA, z silną mniejszością latynoską. Wśród latynoskich wyborców w Nevadzie - jak wynika z sondaży - aż 53 proc. poparło Sandersa.

Trwa wciąż walka o drugie miejsce. Zajmuje je obecnie były wiceprezydent USA Joe Biden, którego wyniki w Iowa i New Hampshire uznano za spore rozczarowanie. - Żyjemy, powracamy i wygramy - powiedział w sobotę po spłynięciu pierwszych wyników z Nevady 77-letni polityk. Na tę chwilę jego wynik to 19,6 proc. Tuż za nim plasuje się były burmistrz miasta South Bend w stanie Indiana 38-letni Pete Buttigieg z wynikiem 15,3 proc. 10,1 proc. głosów otrzymała senator Elizabeth Warren. 

Prawybory Demokratów przed wyborami prezydenckimi w USA 

Na sobotę zaplanowano kolejne prawybory - tym razem w Karolinie Południowej. Kampania wejdzie w decydujący moment 3 marca. W ten dzień (tzw. Supertorek) prawybory odbędą się w kilkunastu stanach. Do rywalizacji Demokratów dołączy wtedy miliarder Michael Bloomberg.

Demokraci ostatecznie mają wskazać kandydata na prezydenta w lipcu. Po prawyborach w Nevadzie największą liczę delegatów na decydującą o nominacji partyjnej konwencję ma Sanders. Wybory prezydenckie, w których o reelekcję ubiega się Donald Trump, zaplanowano na 3 listopada.

Prezydent USA, który w sobotę zapewnił sobie poparcie wszystkich delegatów Partii Republikańskiej z Nevady, pogratulował na Twitterze sukcesu Sandersowi. Ocenił przy tym, że inni kandydaci ubiegający się o nominację Demokratów "wyglądają słabo".

RadioZET.pl/PAP/Twitter