Zamknij

Prawybory w Iowa. Buttigieg i Sanders na prowadzeniu. Klęska Joe Bidena

05.02.2020 18:30
Buttigieg Sanders
fot. AP /Associated Press /East News

Spore zaskoczenie przyniosły pierwsze prawybory w Partii Demokratycznej w USA, które odbyły się w stanie Iowa. Po przeliczeniu 71 proc. okręgów, na prowadzeniu jest mało znany Pete Buttigieg, a tuż za nim plasuje się Bernie Sanders. Obaj kandydaci byli do tej pory przedstawiani przez media jako "niewybieralni".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pete Buttigieg zdobył 26,8 proc. głosów, a socjalista Bernie Sanders 25,2 proc. Politycy nie byli do tej pory przedstawiani jako faworyci w wyścigu o prezydencką nominację Partii Demokratycznej. Tymczasem w pierwszym prawyborczym starciu w Iowa, zarówno Buttigieg i Sanders zdobyli po 11 delegatów.

Zobacz także

O klęsce mogą z całą pewnością mówić faworyzowani przez media Elizabeth Warren i Joe Biden - wiceprezydent USA w latach 2008-2016. W prawyborach w Iowa, Warren uzyskała 18,4 proc. co przełożyło się na 5 delegatów, natomiast Biden 15,4 proc. - 0 delegatów. 12,6 proc. zdobyła Amy Klobuchar.

Zobacz także

Nie są to jeszcze ostateczne wyniki prawyborczej rywalizacji. Do tej pory przeliczono głosy z 71 proc. okręgów w stanie Iowa.

Komentatorzy zwracają uwagę, że prawybory w Iowa mają szczególny charakter. Choć wyłaniają zaledwie 41 delegatów spośród 3979 w skali całego kraju, aż pięciu z siedmiu ostatnich kandydatów Partii Demokratycznej na prezydenta USA, wygrywało w tym stanie. Byli to Al Gore, John Kerry, Barack Obama i Hillary Clinton.

Zobacz także

Wyniki poniedziałkowych prawyborów Demokratów w Iowa powinny być znane już blisko dobę temu. Opóźnienie spowodowane było problemami technicznymi, za które przeprosił przewodniczący Partii Demokratycznej w Iowa Troy Price.

Oświadczył on we wtorek wieczorem, że opóźnienie było rezultatem "błędu kodowania" programu użytego do rejestrowania głosów. Zapewnił jednak, że ogłoszone dane są "bezpieczne i w pełni zweryfikowane". Wcześniej lokalni działacze partii stwierdzili, że problemy nie były rezultatem działań hakerów lub "obcej ingerencji".

Zobacz także

Zaskoczenia nie było natomiast w Partii Republikańskiej. Pewne zwycięstwo w Iowa odniósł urzędujący prezydent Donald Trump. Zagłosowało na niego 91,1 proc. wyborców, co przełożyło się na 39 delegatów. Drugie miejsce z wynikiem 1,3 proc. zajął Bill Weld, a trzecie Joe Walsh, na którego zagłosowało 1,1 proc. wyborców.

RadioZET.pl/ The Associated Press