Zamknij

Eskalacja napięcia na granicy Turcji i Grecji. Tysiące uchodźców chce do Europy

Bartłomiej Chudy
02.03.2020 12:28
Grecja uchodźcy
fot. PAP

Eskalacja napięcia na granicy Turcji i Grecji. Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan przekonuje, że jego kraj nie może dalej prowadzić ustalonej z Unią Europejską polityki migracyjnej. Do granicy z Grecją, drogą lądową i morską, ciągną tysiące uchodźców. Tymczasem w Syrii zaostrza się konflikt między interweniującymi wojskami tureckim a syryjskimi, wspieranymi przez Rosję.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do  grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

W Turcji przebywa, według ostatnich szacunków, ok. 3,7  miliona uchodźców z objętej wojną domową Syrii. Erdogan szachuje UE grożąc zerwaniem dotychczasowej współpracy i „wypuszczeniem” uchodźców do Europy, jeśli Unia nie uzna tureckiej interwencji w Syrii.

Zobacz także

W tle rozgrywa się bowiem konflikt turecko-syryjski. Armia Turcji interweniowała w Ildibie (prowincja Syrii) w grudniu ubiegłego roku. W kolejnych walkach ponosi jednak poważne straty. Zarówno siły tureckie jak i syryjskie wzajemnie oskarżają się o eskalację konfliktu. W obliczu krwawej walki Erdogan udał się dziś do Moskwy, która jawnie wspiera reżim Baszara el-Asada.

Premier Grecji: Będziemy bronić granicy UE

Władze Grecji twardo zareagowały na słowa Erdogana, który stwierdził, że odpowiedzialność za uchodźców z Syrii powinna wziąć również Europa. Premier Kyriakos Mitsotakis zapewnił na Twitterze, że wojska greckie będą chroniły granice przed nielegalnym jej przekraczaniem. W sieci krążą jednak liczne nagrania z uchodźcami i migrantami, którzy zdołali przeforsować mniej strzeżone miejsca granicy.

Tylko w ciągu minionej doby lądową granicę Turcji z Grecją próbowało przekroczyć ok. 10 tys. migrantów, głównie z Syrii.  

Zobacz także

Tragiczna śmierć 2 uchodźców. Utonęło dziecko, niedaleko wyspy Lesbos

Dramatyczna sytuacja uchodźców skomplikowała się jeszcze bardziej. Wielu z nich w desperacki sposób próbuje przedostać się do Europy. Szarżując przez druty kolczaste na granicy bądź dryfując na przeładowanych pontonach.

Tragedią zakończyła się dziś spontaniczna próba przepłynięcia na grecką wyspę Lesbos. Z łodzi, która zaczęła tonąć, uratowano wprawdzie 47 uchodźców, ale dwoje z nich (małe dzieci) trafiło do szpitala. Wiemy, że jedno z nich nie przeżyło dramatu.

Również dziś kilkadziesiąt osób forsowało lądową granicę z UE. Grecka straż graniczna użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych, by odeprzeć tłumy. Wskutek interwencji aresztowano 68 osób, jeden uchodźca zginął. 

Rosja: nie możemy gwarantować bezpieczeństwa tureckich samolotów w Syrii

Rosja wyraża gotowość na rozmowy, zastrzega jednak, że nie może gwarantować bezpieczeństwa wojskom tureckim. 

Rosyjscy wojskowi nie mogą gwarantować bezpieczeństwa tureckiego lotnictwa nad Syrią po tym, jak kraj ten zamknął swoją przestrzeń powietrzną

- powiedział kontradmirał Oleg Żurawlow, cytowany przez dziennik "Kommiersant".

Sytuacja pozostaje rozwojowa, a sprawa uchodźców i migrantów - coraz bardziej problematyczna. Jutro na granicy Turcji i UE spotkają się przedstawiciele władz Unii (Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej). Pytania o wnioski z wizji lokalnej i faktyczne decyzje - pozostają dziś bez odpowiedzi...

mid-epa08262917
fot.
mid-epa08258612
fot.
Uchodźcy Grecja
fot. PAP (3)

RadioZET.pl/Twitter/Daily Mail/Reuters

C