Zamknij

Partia Zełenskiego wygrywa wybory na Ukrainie. Konkurenci daleko w tyle

22.07.2019 09:13
Wołodymyr Zełenski
fot. GENYA SAVILOV/AFP/East News

Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zwyciężyła w przedterminowych wyborach do tamtejszego parlamentu – informuje Exit Poll. Po przeliczeniu protokołów Centralnej Komisji Wyborczej ugrupowanie prezydenta Sługa Narodu uzyskało 42,3 głosów.

Wołodymyr Zełenski triumfuje. Po miażdżącym zwycięstwie w wyborach prezydenckich partia Zełeńskiego osiągnęła większość, która pozwoli jej na samodzielne rządy.

Według stanu z godziny 9 w poniedziałek (czasu ukraińskiego) przedstawiciele Sługi Narodu mogą liczyć na zwycięstwo w 115-120 okręgach jednomandatowych. Według wstępnych obliczeń z list partyjnych partia ta otrzyma 121 mandatów, co pozwoli na utworzenie frakcji składającej się z ponad 226 deputowanych – podaje agencja Interfax-Ukraina.

Zobacz także

Partia Zełeńskiego zostawiła polityczną konkurencję daleko w tyle. Druga w wyścigu wyborczym partia Opozycyjna Platforma Za Życiem uzyskała 11,5 proc. poparcia. Swoją reprezentację w parlamencie będą miały jeszcze partie byłego prezydenta Petra Poroszenki (8,7 proc.), byłej premier Julii Tymoszenko (8 proc.) i muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka (6 proc.).

Ukraińska Rada Najwyższa składa się z 450 posłów, jednak wyborów nie przeprowadzono na zaanektowanym przez Rosję Krymie oraz zajętej przez separatystów części Donbasu.

RadioZET.pl/PAP