Zamknij

Ukraina: Prezydent chce kar dla urzędników za nielegalne dochody, m.in. konfiskatę mienia

04.06.2019 10:07
Ukraina: Prezydent chce kar dla urzędników za nielegalne dochody, m.in. konfiskatę mienia
fot. AP/Associated Press/East News

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przygotował projekt ustawy, która nakłada na urzędników państwowych kary za nielegalny dochód. W myśl prezydenckiego projektu przewiduje się m.in. konfiskatę mienia nabytego w nielegalny sposób. Inicjatywa jest kolejnym elementem walki z korupcją.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wołodymyr Zełenski nie zwalnia tempa. Nowy prezydent Ukrainy angażuje się w kolejne projekty precyzujące prawo. Tym razem chodzi o przepisy dotyczące kar dla urzędników za nielegalny dochód.

W lutym tego roku Sąd Konstytucyjny Ukrainy orzekł, że dotychczasowe prawo w tej materii jest niezgodne z konstytucją. Stwierdził m.in., że „podważa zasadę domniemania niewinności”.

W propozycjach administracji Zełenskiego pojawia się zapis o konfiskacie nielegalnych dochodów, jak również mienia, które urzędnicy nabyli z niedozwolonych pieniędzy.

Opracowany wspólnie z ukraińskimi i zagranicznymi ekspertami projekt ustawy wprowadza nowy mechanizm konfiskaty nielegalnych dochodów urzędników. Na podstawie orzeczenia sądu, w procedurze cywilnej, bez wyroku z orzeczeniem winy oraz przywraca karanie urzędników za nielegalne wzbogacenie się.

administracja prezydenta Ukrainy

Nowe prawo ma wpłynąć na skuteczniejszą walkę z korupcją, która uchodzi za jedną z plag państwa ukraińskiego. Cztery lata temu władze Ukrainy otrzymały na ten poczet 17,5 mld dolarów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Kolejna transza z MFW, w kwocie 3,9 mld USD, zaczęła być wypłacana od grudnia 2018 r.

Zobacz także

Fundusz wnikliwie śledzi zmiany na Ukrainie, również te związane z wyborami. Misja MFW oświadczyła niedawno w Kijowie, że będzie kontynuowała współpracę z Ukrainą po 21 lipca (przyspieszone wybory do Parlamentu rozwiązanego niedawno przez prezydenta Zełenskiego). 

RadioZET.pl/PAP