Zamknij

Ukraina odzyska Krym? Zełenski zabrał głos. "Takie jest moje zdanie"

18.09.2022 14:45
Zełenski
fot. PAP/EPA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie wykluczył, że jego kraj może odzyskać anektowany przez Rosję w 2014 roku Półwysep Krymski na drodze dyplomacji. Słowa te padły w wywiadzie dla Reutersa, który omawiają w niedzielę ukraińskie agencje informacyjne.

Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu Reutersowi. Pytany, czy jego kraj będzie w stanie odzyskać Krym, prezydent Ukrainy oświadczył, że nie ma innego wyjścia i należy odebrać Rosji anektowane terytoria.

Ukraina odzyska Krym? Zełenski zabrał głos

- Może tak się zdarzyć, że zwrot Krymu będzie się odbywał na drodze dyplomatycznej. Może do tego dojść. Nie mogę teraz mówić, jaki krąg ludzi będzie o tym dyskutował i kiedy to nastąpi, ale takie jest moje zdanie - powiedział. Jego wypowiedź przytoczyła agencja Ukrinform.

Rosyjska redakcja BBC News oceniła w niedzielę, że wypowiedź ta jest dowodem kolejnej ewolucji stanowiska Kijowa w sprawie półwyspu. Po 2014 roku władze Ukrainy konsekwentnie powtarzały, że odzyskanie Krymu powinna nastąpić na drodze polityczno-dyplomatycznej, w wyniku sankcji i presji międzynarodowej na Rosję.

Wojna w Ukrainie. Negocjacje Ukraina-Rosja zostaną wznowione?

Po inwazji rosyjskiej na Ukrainę, rozpoczętej w lutym br., "w Kijowie zaczęło brać górę stanowisko, że Ukraina powinna siłą odzyskać kontrolę nad całym swoim terytorium uznanym przez społeczność międzynarodową" - zauważyła BBC.

Przypomniał, że podczas negocjacji z udziałem Ukrainy i Rosji w marcu br. w Stambule, w pierwszym tygodniu wojny, w przyjętych tam dokumentach kraje zobowiązywały się do prowadzenia rozmów na temat statusu Krymu w ciągu 15 lat. Wielu ekspertów wiązało wtedy ten termin z oczekiwanym terminem odejścia Władimira Putina z urzędu prezydenta.

W wywiadzie Zełenski ostrzegł przed prowadzeniem negocjacji z Rosją pod groźbą użycia przez Moskwę broni jądrowej. - Nie można prowadzić dialogu z ludźmi, którzy grożą bronią jądrową. Nie uważam, by można było rozmawiać z nimi. Trzeba myśleć o tym, jak świat powinien żyć dalej bez takich ludzi - cytuje słowa Zełenskiego rosyjska redakcja BBC.

RadioZET.pl/PAP

C