Zamknij

Ukraina oskarżyła Węgry o pomaganie Putinowi. "Przeszli do wspierania agresji"

07.04.2022 11:36
Viktor Orban i Władimir Putin
fot. ALEXEY DRUZHININ/AFP/East News/Viktor Orban i Władimir Putin

Ukraina oskarżyła Węgry o wspieranie rosyjskiej agresji i rozbijanie jedności Unii Europejskiej. Władze w Kijowie wydały oświadczenie po rozmowie telefonicznej między przywódcami Węgier i Rosji.

Stosunki na linii Kijów-Budapeszt są napięte niemal od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Węgry sprzeciwiały się m.in. transportowi broni do wschodniego sąsiada przez swoje terytorium. Po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych rządzącego Fideszu w niedzielę premier Węgier Viktor Orban wymienił prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w gronie politycznych przeciwników.

Władimir Putin jako jeden z pierwszych przywódców pogratulował Orbanowi zwycięstwa. Kijów z coraz większym niepokojem przygląda się zacieśnianiu więzi między Węgrami a Rosją. - Najwyraźniej po wyborach Budapeszt przeszedł do następnego kroku pomocy (prezydentowi Rosji Władimirowi) Putinowi w kontynuowaniu agresji na Ukrainę – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dymytro Kułeba, oskarżając Węgry o „niszczenie jedności w UE”.

Ukraina oskarża Węgry o wspieranie rosyjskiej agresji

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, cytowany przez Sky News, oznajmił w czwartek, że jego kraj nie popiera propozycji nałożenia sankcji energetycznych na Rosję. Ministrowie UE nie osiągnęli w środę porozumienia ws. zakazu importu rosyjskiego węgla.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

Peter Szijjarto powiedział również, że nakładanie sankcji na wszelkie działania związane z energią jądrową jest „czerwoną linią” dla Węgier, które zawarły z rosyjskim Rosatomem warty 12,5 mld euro kontrakt na rozbudowę elektrowni jądrowej Paks i otrzymały na ten cel od Moskwy pożyczkę w wysokości 10 mld euro. 

Rząd w Budapeszcie wyraził też chęć zapłaty za rosyjski gaz w rublach. Ukraina odniosła się do tej zapowiedzi krytycznie wskazując, że wspiera to rosyjską gospodarkę. - Stanowisko władz węgierskich, które gotowe są płacić w rublach za rosyjski gaz, jest nieprzyjazne i niszczy jedność Unii Europejskiej w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę - oceniło MSZ w Kijowie. 

- Jeśli Węgry rzeczywiście chcą pomóc zakończyć tę wojnę, mogą to zrobić w następujący sposób: przestać niszczyć jedność w UE, poprzeć nowe sankcje przeciw Rosji, przekazać pomoc wojskową Ukrainie i nie tworzyć dodatkowych źródeł finansowania rosyjskiej machiny militarnej. Nigdy nie jest za późno, by przejść na właściwą stronę historii – oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, cytowany przez agencję Reutera.

RadioZET.pl/AFP/Sky News/PAP

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO:

C