Zamknij

Ukraina przeprasza za komunikat po katastrofie. „Była to reakcja w stanie szoku”

17.01.2020 13:29
Ukraina przeprasza za komunikat po katastrofie samolotu w Iranie
fot. Ahmad Halabisaz/Xinhua News/East News

Teheran jest gotowy do przekazania władzom w Kijowie czarnych skrzynek zestrzelonego samolotu ukraińskich linii UIA po ekspertyzie, która zostanie sporządzona w Iranie - poinformował w piątek szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko. Minister przeprosił przy tym za oświadczenie ukraińskiej ambasady w Iranie, która tuż po katastrofie wykluczyła wersję ataku terrorystycznego. - Ambasada popełniła błąd - dodał.

Ponad tydzień po zestrzeleniu samolotu ukraińskich linii UIA, który przelatywał nad Teheranem, Iran zapowiedział, że przekaże Ukrainie czarne skrzynki. - Wczoraj wieczorem rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Iranu (Mohammadem Dżawad Zarifem – red.), który zapewnił, że na razie, ponieważ odpowiedzialność za śledztwo spoczywa na władzach Iranu, proponowany jest następujący mechanizm działania: wspólna ekipa do spraw śledztwa - irańska, kanadyjska i my również się do niej przyłączamy - otrzymuje dostęp do czarnych skrzynek na miejscu. Potem czarne skrzynki strona irańska gotowa jest przekazać Ukrainie - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko.

Szef ukraińskiej dyplomacji  zapowiedział, że w przyszłym tygodniu do Kijowa przyjedzie specjalny wysłannik władz Iranu. - W najbliższym czasie, sądzę, że na początku przyszłego tygodnia, przyjedzie specjalny przedstawiciel rządu Iranu z oficjalnymi przeprosinami i wyjaśnieniami - poinformował.

Prystajko powtórzył, że ukraińscy specjaliści, którzy znajdują się w Iranie, zakończyli identyfikację szczątków obywateli Ukrainy, którzy zginęli w katastrofie. Było to dwóch pasażerów samolotu oraz jego dziewięcioosobowa załoga. - Dziś będzie wiadomo, kiedy ciała ukraińskich obywateli zostaną przetransportowane do kraju - powiedział.

Zobacz także

Ukraina przeprasza za komunikat ws. katastrofy samolotu

Występując w Radzie Najwyższej, minister przeprosił za komunikat ukraińskiej ambasady w Iranie, która tuż po katastrofie ogłosiła, że nie była ona następstwem aktu terroru.

Jako minister spraw zagranicznych pragnę przeprosić za działania ambasady. Była to pierwsza reakcja w stanie szoku, którego nasza ambasada doznała po przybyciu na miejsce, gdzie zginęli nasi ludzie

- oświadczył. Jak dodał, „ambasada popełniła błąd” i przekazała informacje ze strony irańskiej, nie podkreślając, skąd pochodzą.

Zestrzelenie samolotu w Iranie

Zestrzelony samolot ukraińskich linii UIA rozbił się w zeszłym tygodniu, niedługo po starcie z międzynarodowego lotniska Tehran-Imam Khomeini, a kilka godzin po ataku rakietowym na bazy lotnicze w Iraku.

Wszyscy pasażerowie i członkowie załogi zginęli. Wśród ofiar są obywatele Iranu, Kanady, Szwecji, Niemiec, Ukrainy, Afganistanu i Wielkiej Brytanii. Przedstawiciele pięciu z tych krajów mają spotkać się w czwartek w Londynie.

Początkowo zaprzeczano, by katastrofa miała jakikolwiek związek z nocnymi atakami w Iraku, w sobotę rano Iran potwierdził jednak, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" i w rezultacie "ludzkiego błędu zestrzeliły samolot. - Przyznanie się do błędu przez irańskie siły zbrojne to dobry pierwszy krok (...) Powinniśmy zapewnić ludzi, że to się nie powtórzy - powiedział irański prezydent Hasan Rowhani, dodając, że Iran ukarze wszystkich odpowiedzialnych za zestrzelenie samolotu. Jak przekazał z kolei we wtorek rzecznik irańskiego wymiaru sprawiedliwości Golamhosejn Esmajli, w tej sprawie zatrzymano już kilka osób. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP