Zamknij

Ukraina. Ołeksij Honczaruk nowym premierem

29.08.2019 21:42
Ukraina. Ołeksij Honczaruk został wybrany nowym premierem kraju
fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Ołeksij Honczaruk - 35-letni prawnik - został nowym premier Ukrainy. Został wybrany w czwartek podczas pierwszego posiedzenia nowej Rady Najwyższej, w której po lipcowych wyborach większość ma partia Sługa Narodu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Przed nowym rządem stoi najważniejsze zadanie: wzrost gospodarczy - oświadczył Honczaruk podczas debaty nad jego kandydaturą. Jak podkreślił, Ukraina potrzebuje wzrostu w wysokości 5-7 procent rocznie.

"Nie będzie złodziejstwa"

- Nie potrafiliśmy dotychczas uporać się z tymi, którzy przychodzą do władzy, by kraść. Musimy położyć temu kres i my to zrobimy. W moim rządzie nie będzie złodziejstwa - zapewnił nowy szef rządu.

Zobacz także

Honczaruk poinformował, że za kilka tygodni na Ukrainie oczekiwana jest misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), z którą omówiony zostanie nowy program współpracy z władzami w Kijowie. Jak zaznaczył, nowy parlament i Rada Ministrów będą musiały zmienić nastawienie świata wobec Ukrainy.

- Podstawą tych zmian powinna być współpraca z naszymi partnerami międzynarodowymi i kredytodawcami. Dlatego za kilka tygodni na Ukrainie będzie misja MFW, z którą będziemy prowadzili rozmowy o nowym, 3-4 letnim programie współpracy – oświadczył premier.

Parlament Ukrainy zatwierdził skład nowego rządu Honczaruka. Pozostało w nim dwóch członków gabinetu byłego premiera Wołodymyra Hrojsmana: szef MSW Arsen Awakow i minister finansów Oksana Markarowa.

Kandydatury nowych ministrów Honczaruk wysunął w imieniu partii Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Ma ona w parlamencie samodzielną większość, która liczy 254 posłów. Skład rządu poparło w głosowaniu 281 spośród 424 deputowanych Rady Najwyższej.

Zobacz także

Kim jest nowy premier Ukrainy?

Honczaruk jest najmłodszym szefem rządu w niepodległej Ukrainie. Jest doktorem filozofii prawa, absolwentem Narodowej Akademii Zarządzania Państwem przy prezydencie Ukrainy. Po studiach pracował w firmach prawniczych oraz doradzał m.in. wicepremierowi ds. rozwoju gospodarczego i handlu.

Zełenski mówił wcześniej, że na stanowisku szefa rządu widzi „ekonomistę bez przeszłości politycznej”, jednak Honczaruk związany był z niewielką partią Siła Ludzi, z ramienia której bezskutecznie usiłował dostać się do Rady Najwyższej w wyborach parlamentarnych w 2014 r.

W maju tego roku Honczaruk został mianowany na stanowisko wiceszefa administracji prezydenckiej, która następnie zmieniła nazwę na biuro prezydenta. Odpowiadał w nim za rozwój gospodarczy i reformy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP