Zamknij

Wybory parlamentarne na Ukrainie. Zdecydowana wygrana partii Zełeńskiego

21.07.2019 19:16
Zełeński
fot. PAP/EPA

Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu zwyciężyła w niedzielnych przedterminowych wyborach do parlamentu, uzyskując 43,9 proc. poparcia – poinformowali w niedzielę, po zakończeniu głosowania, organizatorzy Narodowego Exit-poll.

Drugie miejsce zajęła prorosyjska Opozycyjna Platforma – Za Życie, na którą głosowało 11,5 proc. wyborców. Na trzecim miejscu znalazła się Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki z poparciem 8,9 proc.

Czwarte zajęła Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko z wynikiem 7,6 proc., a piąte przypadło partii Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka, na którą głosowało 6,3 proc. wyborców. Pozostałe ugrupowania, które uczestniczył w wyborach, nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego.

Przedterminowe wybory parlamentarne

Wcześniejsze wybory do Rady Najwyższej Ukrainy rozpisał nowy prezydent Wołodymyr Zełenski tuż po objęciu urzędu szefa państwa 21 maja. Tłumaczył wtedy, że przyczyną jego decyzji było niskie zaufanie społeczne dla tej instytucji. Jako powód formalny wskazywał brak koalicji parlamentarnej od 2016 r.

Zobacz także

225 posłów zostanie w nich wybranych z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a 199 - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).Ogółem w parlamencie ukraińskim powinno zasiadać 450 deputowanych, jednak ze względu na brak możliwości przeprowadzenia wyborów na zajętym przez Rosję Krymie oraz na opanowanej przez separatystów prorosyjskich części Donbasu na wschodzie kraju, mandat otrzymają 424 osoby.

RadioZET.pl/PAP