Zamknij

Bruksela reaguje po decyzji Putina. Są propozycje pierwszych sankcji

22.02.2022 13:45

Jeszcze we wtorek po południu ma zostać przedstawiony pierwszy pakiet sankcji, jakie Unia Europejska zamierza uruchomić po decyzji Władimira Putina. Propozycje mają dotyczyć m.in. banków finansujących rosyjskie operacje wojskowe oraz osób, które mają udział w decyzjach uznania tzw. republik ludowych na wschodzie Ukrainy.

Unia
fot. Thomas Kienzle/AFP/East News

Władimir Putin zdecydował o uznaniu niepodległości Donbasu. W poniedziałek wieczorem, w trakcie wygłoszonego przez siebie orędzia, podpisał stosowny dekret w sprawie dwóch samozwańczych "republik ludowych" - donieckiej i ługańskiej - kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

Media podają, że prezydent Rosji podjął także decyzję o wysłaniu na wschód Ukrainy żołnierzy "w celach pokojowych". Ruch Kremla spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem społeczności międzynarodowej. Wiadomo np., że niemiecki rząd wstrzymał do odwołania certyfikację gazociągu Nord Stream II.

Unia reaguje ws. Putina. Są propozycje sankcji

Zareagowała również Bruksela. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformowali, że pierwszy pakiet unijnych sankcji wobec Rosji zostanie przedstawiony we wtorek późnym popołudniem.

Wcześniej, na godz. 16, zaplanowane zostało nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE pod przewodnictwem szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella.

Wśród propozycji, które zaprezentowali von der Leyen i Michel, jest objęcie sankcjami: osób uczestniczących w nielegalnej decyzji uznania tzw. republik, banków finansujących rosyjskie operacje wojskowe oraz procederu handlu z dwoma separatystycznymi regionami do i z UE.

Propozycje unijne zakładają również objęcie sankcjami zdolności państwa i rządu rosyjskiego do dostępu do rynków oraz usług kapitałowych, jak i finansowych UE, aby ograniczyć finansowanie eskalacji i agresywnej polityki.

Jak przekazali we wspólnym oświadczeniu liderzy KE i RE, Unia Europejska jest gotowa "przyjąć dodatkowe sankcje wobec Rosji na późniejszym etapie, jeśli zajdzie taka potrzeba w świetle dalszych wydarzeń".

- Unia pozostaje w pełnej solidarności z Ukrainą i jest zjednoczona we wspieraniu jej suwerenności i integralności terytorialnej. [...] Będziemy nadal wspierać Ukrainę i jej mieszkańców - poinformowali, dodając, że cały czas konsultują się z innymi przywódcami UE i międzynarodowymi podmiotami.

loader

RadioZET.pl/PAP