Zamknij

Rosyjska ropa z unijnymi sankcjami. Zrobiono jeden wyjątek

PAP
31.05.2022 05:47

Unijni przywódcy porozumieli się w nocy z poniedziałku na wtorek, że szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji obejmie ropę naftową oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich. Zrobiono tymczasowy wyjątek dla ropy dostarczanej rurociągami.

Charles Michel i Ursula von der Leyen
fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Rada Europejska, która skupia przywódców państw UE, wezwała Radę Unii Europejskiej (zasiadają w niej ministrowie krajów UE) do niezwłocznego sfinalizowania i przyjęcia szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. W dokumencie kończącym szczyt liderów Unii podkreślono, że embargo ma "zapewnić sprawne funkcjonowanie jednolitego rynku UE, uczciwą konkurencję, solidarność między państwami członkowskimi oraz równe warunki działania również w odniesieniu do stopniowego znoszenia naszej zależności w sferze paliw kopalnych od Rosji".

W przypadku nagłych przerw w dostawach energetycznych zostaną wprowadzone środki nadzwyczajne w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla obywateli i firm krajów UE. "Rada Europejska jak najszybciej powróci do kwestii tymczasowego wyjątku dla ropy naftowej dostarczanej rurociągiem" - dodali przywódcy.

Nowe unijne sankcje na Rosję. Embargo na ropę

Uzgodnili dodatkowo, że Unia Europejska będzie nadal wspierać Ukrainę w zakresie pomocy humanitarnej, płynności finansowej i odbudowy. W tym kontekście Wspólnota jest gotowa przyznać Ukrainie pomoc makrofinansową w wysokości do 9 mld euro w 2022 r. w formie pożyczek.

- Chcemy zatrzymać rosyjską machinę wojenną i finansowanie rosyjskiego potencjału wojskowego za pomocą sankcji, które wywierają presję na Kreml. Tego wieczoru Rada Europejska uzgodniła szósty pakiet sankcji, który pozwoli zakazać importu rosyjskiej ropy z tymczasowym wyjątkiem dla ropy, która trafia do Europy za pośrednictwem rurociągu - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu pierwszego dnia szczytu przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

- To wyjątkowe osiągnięcie. Chciałbym podziękować wszystkim kolegom, którzy brali udział w tym spotkaniu. Potrzebujemy politycznego przywództwa w tym wyjątkowo trudnym czasie. Nie bagatelizujemy wszystkich trudności, potrzebowaliśmy kilku tygodni, by podjąć tę decyzję. Ale dziś wysłaliśmy bardzo mocny sygnał. W ostatnich dniach i godzinach pojawiały się spekulacje o braku jedności w Unii Europejskiej. Teraz, jak nigdy, ważne jest, by pokazać, że potrafimy być silni i zdecydowani w obronie naszych wartości i interesów - dodał przewodniczący Rady Europejskiej.

Występująca na tej samej konferencji przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen porozumienie oznacza, że do końca roku zakazem importu może zostać obłożonych 90 proc. rosyjskiej ropy, która trafia obecnie do UE. - To ważny krok naprzód. W przypadku pozostałych 10 proc. - wkrótce powrócimy do tej kwestii - komentowała.

Na Twitterze do konkluzji unijnego szczytu odniósł się premier Mateusz Morawiecki. Napisał: "Wbrew pesymistycznym zapowiedziom mamy porozumienie: rosyjska ropa będzie objęta unijnymi sankcjami. Kluczowa wiadomość dla bezpieczeństwa Polski i Europy. Wsparcie dla suwerennej Ukrainy".

RadioZET.pl/PAP

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE