Unijna płaca minimalna, zasiłki. Oto obietnice Von Der Leyen

15.07.2019 14:30
Ursula von der Leyen obiecuje płacę minimalną w UE i zasiłki
fot. FREDERICK FLORIN/AFP/East News

Wprowadzenie w UE płacy minimalnej, zasiłku dla bezrobotnych, podatku węglowego od emisji CO2 rozszerzonego poza sektory objęte systemem ETS — to niektóre z obietnic, które kandydatka na szefową KE Ursula von der Leyen obiecuje w listach do europosłów.

Ursula von der Leyen przedstawiła w poniedziałek swoje stanowisko w kluczowych unijnych sprawach. Mowa o dwóch pismach do eurodeputowanych socjalistów i frakcji Odnówmy Europę.

Zobacz także

W jednym z nich odnosi się do podniesienia ambicji w dziedzinie redukcji gazów cieplarnianych. Kandydatka na szefową Komisji Europejskiej pisze, że chce redukcji CO2 o co najmniej 50 proc. do 2030 roku, ale zamierza zaproponować cel wynoszący 55 proc. Obecny cel to 40 proc.

Von der Leyen wskazuje też na konieczność poszanowania praworządności przez państwa członkowskie. Powtarza, że jest zwolenniczką dodatkowego mechanizmu, który miałby polegać na corocznym raportowaniu o stanie rządów prawa we wszystkich państwach UE.

Niemka chce też instrumentu prawnego, który zapewniłby, że każdy pracownik w UE miałby „sprawiedliwą płacę minimalną”, która pozwalałaby mu na godne życie w kraju, gdzie pracuje.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP