Zamknij

Timmermans w innej roli, jeden Polak wśród komisarzy. Znamy skład nowej KE

10.09.2019 12:57
Ursula von der Leyen
fot. AP/Associated Press/East News

Wybrana na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaprezentowała nazwiska kandydatów na unijnych komisarzy w nadchodzącej kadencji. Wśród nich znalazł się, co zapowiadał już wcześniej, Polak, były eurodeputowany Janusz Wojciechowski, który ma objąć tekę komisarza ds. rolnictwa. 

Von der Leyen, dotychczasowa niemiecka minister obrony, która w połowie lipca została wybrana na nową przewodniczącą Komisji Europejskiej (objęcie przez nią urzędu zaplanowano na 1 listopada), zaprezentowała skład organu, któremu przewodniczyć będzie przez najbliższe pięć lat. Wśród nich znalazły się zarówno znane nazwiska, działające już wcześniej w ramach KE, jak i zupełnie nowe twarze.

Nowy skład Komisji Europejskiej

Wiceszefem Komisji pozostać ma Frans Timmermans. Holendrowi przydzielono jednak inne zadanie – nie będzie się, jak dotychczas, zajmował praworządnością, lecz klimatem, ochroną środowiska i tzw. zielonym ładem. Jego dotychczasowe kompetencje ma natomiast przejąć Czeszka Vera Jourova, delegowana na komisarz UE ds. wartości oraz jedną z wiceprzewodniczących. Kwestią praworządności zajmować się będzie wespół z nowym komisarzem ds. sprawiedliwości, którym zostać ma Didier Reynders.

Kandydatką na stanowisko wiceszefowej KE ds. cyfrowych jest Dunka Margrethe Vestager, z kolei były premier i szef MSZ Włoch Paolo Gentiloni ma objąć tekę komisarza ds. gospodarczych. Estonka Kadri Simson ma się w ramach nowej KE zajmować energią, natomiast Francuzka Sylvie Goulard została kandydatką na stanowisko unijnej komisarz ds. rynku wewnętrznego (będzie odpowiedzialna za przemysł obronny).

Oprócz Timmermansa, Jourovej i Verstager, wiceprzewodniczącymi Komisji będą Marosz Szefczovicz (Słowacja), Valdis Dombrovskis (Łotwa), Josep Borell (Hiszpania). Margritas Schias (Grecja) i Dubravka Szuica (Chorwacja). Poza nimi oraz wymienionymi wyżej Reyndersem, Simson, Goulard i Gentilonim, von der Leyen zaprezentowała 14 kandydatek i kandydatów na poszczególne stanowiska. 

Janusz Wojciechowski kandydatem na komisarza

Wśród przewidywanych komisarzy znalazł się także jeden przedstawiciel Polski. Janusz Wojciechowski (kiedyś PSL, obecnie PiS), były szef NIK, wieloletni eurodeputowany, a ostatnio audytor przy Europejskim Trybunale Obrachunkowych, ma się zajmować rolnictwem. 

Zobacz także

Następnie Parlament Europejski będzie głosował nad całym kolegium komisarzy. Przed tym głosowaniem odbędą się przesłuchania kandydatów na komisarzy w odpowiednich komisjach. Ostatnim krokiem jest formalne powołanie Komisji Europejskiej przez Radę Europejską.

RadioZET.pl/PAP/Twitter