Zamknij

USA: Senatorowie wysłuchują aktu oskarżenia Donalda Trumpa. Sądne dni prezydenta

21.01.2020 17:50
Donald Trump impeachment
fot. PAP (2)

Senat rozpoczął proces wysłuchania stron w procesie impeachmentu Donalda Trumpa. Prezydent USA został oskarżony przez Izbę Reprezentantów (amerykański odpowiednik Sejmu) o nadużycie władzy i obstrukcję śledztwa w jego sprawie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Amerykański Senat rozpocznie wkrótce (o godz. 19 czasu polskiego) debatę nad aktem oskarżającym prezydenta Donalda Trumpa. Wniosek o impeachment przeszedł przez Izbę Reprezentantów. Do przegłosowania potrzebna jest jednak zgoda Senatu. W tym jednak większość mają Republikanie, z których wywodzi się Trump.

Zobacz także

Senatorzy "wyłączeni" na czas przesłuchań

Na czas debaty w Senacie wprowadzono specjalne obostrzenia. Wzmocniono straż na Kapitolu, która ma stanowczo reagować na jakiekolwiek próby zaczepiania przez dziennikarzy senatorów udających się na wysłuchanie.

Dziennikarze nie mogą z nimi rozmawiać. Od rozprawy w Senacie zależy, czy oskarżający Trumpa Demokraci przekonają opinię publiczną. Zmiana frontu u senatorów republikańskich, wydaje się mało prawdopodobna.

W grudniu 2019 roku Kongres przegłosował dwa artykuły impeachmentu Trumpa, zarzucając mu nadużycie władzy i utrudnianie pracy Kongresu. Tym samym prezydent został postawiony w stan oskarżenia. Po przesłaniu artykułów do Senatu izba wyższa działa jako sąd przysięgłych w procesie prezydenta i decyduje czy usunąć go z urzędu, czy uniewinnić. Do uznania impeachmentu trzeba minimum 2/3 głosów, co wydaje się w realiach amerykańskiego Senatu niemal niemożliwe.

RadioZET.pl/PAP/Łukasz Konarski