Zamknij

WP nieoficjalnie: Ustalono datę spotkania Dudy z Trumpem. Nowe informacje

17.06.2020 15:26
Andrzej Duda i Donald Trump
fot. AP/Associated Press/East News

Andrzej Duda leci do USA? Jak nieoficjalnie dowiedziała się Wirtualna Polska, do spotkania polskiego prezydenta z Donaldem Trumpem miałoby dojść jeszcze przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Szczegóły wydarzenia mają zostać podane do końca bieżącego tygodnia.

W środę dziennik "Politico" poinformował, że "wkrótce" polski prezydent wybierze się za ocean spotkać ze swoim amerykańskim odpowiednikiem. Inne źródło w administracji USA podawało z kolei, że do rozmowy dojdzie w przyszłym tygodniu. Wirtualna Polska ustaliła nieoficjalnie, że do wizyty w Białym Domu ma dojść w najbliższą środę.

Jak podaje WP, prezydent Andrzej Duda ma przylecieć do Stanów Zjednoczonych we wtorek 23 czerwca. Spotkanie z kolei ma być planowane dzień później, w środę, 24 czerwca. "Politico" podkreśla, że polski prezydent byłby pierwszą głową państwa, która odwiedziłaby Waszyngton od wybuchu pandemii koronawirusa.

Spotkanie Duda-Trump. WP: Rozmowy m.in. o wzmocnieniu obecności wojsk USA w Polsce

Z nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski wynika, że rozmowy prezydentów miałaby dotyczyć kwestii możliwej relokacji części oddziałów amerykańskich z Niemiec do Polski i wzmocnienia obecności amerykańskich żołnierzy w naszym kraju. Drugim tematem mają być kwestie energetyczne, a trzecim - kwestia miliardowej inwestycji amerykańskiej w infrastrukturę Trójmorza.

Zobacz także

Według "Politico" rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Ullyot odmówił we wtorek komentarza w sprawie rzekomego spotkania. Informacji o planowanej rozmowie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem nie potwierdził także Departament Stanu USA. "Politico" dodaje, że rzecznik polskiej ambasady w USA powiedział, że „nie ma żadnych informacji o żadnej wizycie w najbliższych dniach”.

Dziennik podkreśla jednak, że wieści potwierdził jeden z urzędników państwowych w Polsce, według którego w porządku spotkania mają znaleźć się rozmowy na temat powstania "Fort Trump", czyli stałej bazy amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Według gazety wizyta Andrzeja Dudy, jeśli zostanie sfinalizowana, będzie okazją dla Donalda Trumpa do ogłoszenia wzrostu liczby amerykańskich wojsk, stacjonujących w Polsce. "Politico" przypomina w tym miejscu, że amerykański prezydent w poniedziałek potwierdził informacje o zredukowaniu liczby swoich żołnierzy stacjonujących w Niemczech o dziewięć tysięcy.

Zobacz także

RadioZET.pl/Wirtualna Polska/Politico/PAP