Zamknij

Wenezuela. Opozycja prowadzi rozmowy z rządem. Wojsko po stronie Maduro

30.04.2019 23:07

Specjalny wysłannik USA do Caracas Elliott Abrams powiedział, że opozycja w Wenezueli przed rozpoczęciem wtorkowych protestów podjęła negocjacje z trzema przedstawicielami rządu dotychczasowego prezydenta Nicolasa Maduro ws. przywrócenia demokracji w kraju.

Wenezuela. Opozycja prowadzi rozmowy z rządem. Wojsko po stronie Maduro
fot. PAP/EPA

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Toczą się interesujące negocjacje między Wenezuelczykami wewnątrz reżimu i opozycją na temat przywrócenia (porządku) konstytucyjnego" - oznajmił Abrams rozmawiając z dziennikarzami w Departamencie Stanu.

Opozycja w Wenezueli prowadzi rozmowy z ministrem obrony Vladimirem Padrino, przewodniczącym Sądu Najwyższego Maikelem Moreno i dowódcą gwardii prezydenckiej Ivanem Rafaelem Hernandezem Dalą.

Zobacz także

Negocjacje prowadzone są od dłuższego czasu, ale "dziś wygląda na to, że nie ma postępów" - dodał Abrams.

Podkreślił, że sytuacja w Wenezueli jest niejasna, a do przedstawicieli USA docierają sprzeczne informacje.

Guaido: rozpoczęła się ostatnia faza odsunięcia od władzy Maduro

Wcześniej we wtorek Juan Guaido, tymczasowy prezydent i lider opozycji, wyszedł na ulice Caracas wraz z wojskowymi. Media informowały, że podczas wiecu Guaido słychać było strzały.

Zobacz także

Guaido oświadczył, że rozpoczęła się "końcowa faza" jego planu odsunięcia od władzy prezydenta Nicolasa Maduro, i wezwał armię do poparcia go, aby zakończyć "uzurpację" Maduro. Za prawowitego reprezentanta Wenezueli Guaido uznaje około 50 państw, w tym USA i większość członków UE.

Media donosiły również, że w protestujących na ulicach Caracas wjechał samochód wenezuelskiej armii; nie podano jednak żadnych informacji o ewentualnych ofiarach. Ranny od kuli został jeden żołnierz wierny reżimowi Maduro.

RadioZET.pl