Zamknij

Przewodniczący PE: Fundusz Odbudowy UE wejdzie w życie mimo weta

05.12.2020 20:58
David Sassoli
fot. FRANCOIS LENOIR/AFP/East News

Weto Polski wobec tegorocznego budżetu Unii Europejskiej nie będzie miało wpływu na jego przyjęcie. Tak stwierdził przewodniczący Parlamentu Europejskiego. - Nie można zrobić kroku wstecz - powiedzial David Sassoli w wywiadzie dla włoskiej telewizji

Weto Polski wobec budżetu UE nie będzie miało wpływu na jego wejście w życie. Takie informacje płyną ze strony przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Davida Sassoli. W rozmowie ze stacją informacyjną Sky Tg24 Sassoli oświadczył, że "nie można dotykać" zawartego porozumienia w sprawie Funduszu Odbudowy utworzonego w związku z kryzysem na tle pandemii.

Zobacz także

Teraz do Polski i do Węgier należy zadanie rozwiązanie kwestii ich zgody. Jeśli jej nie będzie, oczywiste jest to, że i tak pójdzie się z tym do przodu, i w sprawie Funduszu, i praworządności - stwierdził włoski polityk. Następnie zaznaczył, że "nie można zrobić kroku wstecz, narzędzia te wejdą w życie".

Weto budżetu UE. Szef PE: nie można zrobić kroku wstecz, narzędzia te wejdą w życie

Rzecznik rządu Piotr Müller mówił w piątek, że Polska podtrzymuje w całości swoje stanowisko w zakresie rozporządzenia warunkującego wydatkowanie środków unijnych. Jak zaznaczył tylko przepisy zgodne z traktatami i konkluzjami Rady Europejskiej mogą być zaakceptowane przez Polskę.

Zobacz także

Kolejne rozmowy budżetowe na najwyższym szczeblu odbędą się 10-11 grudnia podczas szczytu UE. Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027, w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP