Zamknij

Boris Johnson zapowiada gotowość na brexit. W każdym wariancie

25.07.2019 14:21
Boris Johnson
fot. Han Yan/Xinhua News/East News

Boris Johnson zapowiedział dziś, że wypracowane dotąd warunki brexitu są „nieakceptowalne dla tego parlamentu i kraju”. Nowo wybrany premier Wielkiej Brytanii zapowiedział, że jego kraj szykuje się na wyjście z Unii Europejskiej bez porozumienia.

Boris Johnson z animuszem rozpoczął urzędowanie jako premier Wielkiej Brytanii. Jak donosi PAP, szef brytyjskiego rządu ostrzegł, że wypracowane na ten moment warunki brexitu są „nieakceptowalne dla tego parlamentu i kraju”.

Johnson wskazał m.in. konieczność usunięcia mechanizmu awaryjnego ws. Irlandii Płn.

Zobacz także

Zapewnił przy tym, że jest gotów doprowadzić do brexitu bez porozumienia z UE, ale wolałby wyjść ze wspólnoty na podstawie porozumienia. Z jednej strony zapewnił „pracę ze wszystkich sił na rzecz wyjścia za porozumieniem”, ale jednocześnie ostrzegł, że „jeśli UE odmówi renegocjacji, to zdecyduje się na wyjście ze Wspólnoty bez umowy w dniu 31 października”.

– Wszyscy ministrowie są zdeterminowani, aby wyjść w tym terminie. Inaczej groziłaby nam katastrofalna utrata zaufania – mówi Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii o wizji brexitu.

RadioZET.pl/PAP