Zamknij

Wniosek o przedterminowe wybory odrzucony. Johnson nie daje za wygraną

28.10.2019 21:20
Wniosek o przedterminowe wybory odrzucony. Johnson nie daje za wygraną
fot. PAP/EPA/UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT HANDOUT

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła wniosek rządu Borisa Johnsona o przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych 12 grudnia. Pomimo tego, premier oświadczył po głosowaniu, że będzie ponownie zabiegał o rozpisanie wyborów w tym terminie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Za wnioskiem głosowało 299 posłów, przeciwnych było 70. Do skrócenia kadencji parlamentu potrzebna jest większość dwóch trzecich, czyli 434 głosy.

Zobacz także

Izba Gmin odrzuca wniosek o przedterminowe wybory

Boris Johnson, który stoi na czele rządu mniejszościowego, złożył wniosek o przedterminowe wybory już po raz trzeci, lecz podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich - na początku września - opozycja nie poparła go.

Zobacz także

Tym razem Johnson obiecywał, że jeśli posłowie zgodzą się na nowe wybory, rząd da im więcej czasu na pracę nad projektem ustawy o porozumieniu ws. wycofania się z Unii Europejskiej.

Zobacz także

Johnson zapowiada, że doprowadzi do wcześniejszych wyborów

Boris Johnson zapowiedział, że rząd jeszcze w poniedziałek poinformuje o tym, że przedstawi w tym tygodniu pod głosowanie nowy projekt ustawy, "by doprowadzić do wyborów 12 grudnia, abyśmy nareszcie mogli wprowadzić brexit w życie" - powiedział premier.

Ustawa, która będzie jedynie stwierdzać, że wybory odbędą się w opisanym przez nią terminie, wymaga zatwierdzenia zwykłą większością głosów.

RadioZET.pl/PAP/BBC