Zamknij

Wielka Brytania. Minister finansów o wizji brexitu bez porozumienia z UE: „Zgłoszę wotum nieufności wobec rządu”

30.05.2019 11:56
Wielka Brytania. Minister finansów o wizji brexitu bez porozumienia z UE: „Zgłoszę wotum nieufności wobec rządu”
fot. PAP/EPA

Brytyjski minister finansów Philip Hammond jest przeciwnikiem tzw. twardego brexitu. Jego zdaniem Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską na mocy obopólnego porozumienia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebook

Brexit w uznaniu ministra finansów w rządzie Theresy May może mieć miejsce jedynie w formie porozumienia stron. Philip Hammond stwierdził w mediach, że tego „wymaga interes kraju”.

Dziś w rozmowie ze Sky News stwierdził nawet, że wniósłby o wotum nieufności, gdyby premier kraju upierał się przy wyjściu z UE bez porozumienia. W wywiadzie dla Sky News minister Hammond przyznał, że brak porozumienia z Brukselą byłby dla jego rządu i państwa brytyjskiego „plamą na reputacji”.

Jest dla mnie całkiem jasne, że interesy narodowe stoją nad interesami partyjnymi.

Philip Hammond, minister finansów W. Brytanii, dla Sky News

Część kandydatów, o których mówi się, że mogliby zastąpić premier Theresę May, twierdzi, że Wielka Brytania opuści UE do października tego roku niezależnie od porozumienia z Brukselą, czy jego braku. Agencja Reuters donosi, że wyjście z Unii Europejskie bez porozumienia może skończyć się wnioskiem o wotum nieufności wobec brytyjskiego premiera. Tak sytuację widzą politycy opozycyjnej dziś Partii Pracy.

– Premier, który zignoruje parlament, nie może przetrwać – powiedział Hammond, cytowany przez „The Guardian”.

Zobacz także

Stwierdził, że rezygnacja Theresy May ze stanowiska liderki Partii Konserwatywnej nie zmienia nic w pozycji negocjacyjnej Wielkiej Brytanii.  Przypomnijmy, propozycje premier na brexit aż trzy razy nie spotkały się z uznaniem parlamentu. Wszystko wskazuje, że wkrótce zrezygnuje też z urzędu premiera kraju. Jej następca zostanie wyłoniony w wewnętrznych wyborach partii. Lista kandydatów ma być znana do 10 czerwca.

Wielka Brytania powinna opuścić UE do 31 października tego roku. Zmiany w rządzie mogą doprowadzić do kolejnego przedłużenia terminu brexitu (pierwotny termin wyznaczony na 31 marca b.r.).

RadioZET.pl/PAP/TheGuardian