Zamknij

Theresa May ustąpiła ze stanowiska lidera partii

07.06.2019 19:09
Theresa May ustąpiła ze stanowiska lidera partii
fot. Xinhua News/East News

Brytyjska premier Theresa May zrezygnowała w piątek ze stanowiska lidera rządzącej Partii Konserwatywnej. Do czasu wyłonienia jej następcy pozostanie jednak na stanowisku szefowej rządu i pełniącej obowiązki szefa ugrupowania.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dotychczas zamiar ubiegania się o schedę po May zapowiedziało 11 polityków. Oficjalny termin składania kandydatur mija w poniedziałek o 17 czasu lokalnego (18 czasu polskiego).

Zobacz także

Następny lider torysów - wybrany w ciągu kolejnych sześciu tygodni przez posłów Partii Konserwatywnej i członków ugrupowania - zostanie także nowym premierem Wielkiej Brytanii.

"Nie byłam w stanie zrealizować brexitu"

May zapowiedziała swoją rezygnację pod koniec maja, gdy stało się jasne, że czwarta próba przeforsowania w parlamencie projektu ustawy w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej, nie ma szans powodzenia.

Zobacz także

- Jest i zawsze będzie źródłem głębokiego żalu, że nie byłam w stanie zrealizować brexitu - mówiła wówczas. Oceniała też, że "w najlepszym interesie tego kraju" leży zmiana na stanowisku premiera.

Zobacz także

Ogłaszając rezygnację w poruszającym i osobistym przemówieniu szefowa rządu broniła jednak niespełna trzech lat swoich rządów. Wskazywała między innymi na determinację, z jaką próbowała zrealizować wolę wyborców z referendum w 2016 roku.

"Czuję się tak samo pewna dzisiaj, jak trzy lata temu"

- Czuję się tak samo pewna dzisiaj jak trzy lata temu, że jeśli w demokracji daje się ludziom możliwość dokonania wyboru, oznacza to obowiązek wdrożenia ich decyzji. Uczyniłam wszystko, co byłam w stanie, aby tak zrobić - powiedziała, przypominając wielomiesięczne negocjacje z Unią Europejską.

Zobacz także

W piątek May nie wygłosiła żadnego przemówienia, formalną decyzję o rezygnacji zakomunikowała w liście przekazanym władzom partii.

Dotychczas zamiar ubiegania się o schedę po May zapowiedziało 11 polityków. Termin składania kandydatur mija w poniedziałek o 17 czasu lokalnego (18 czasu polskiego). Kandydaci muszą do tego czasu uzyskać poparcie co najmniej ośmiu posłów.

 

RadioZET/PAP