Zamknij

Koniec z wizami do USA. Trump podpisał historyczną decyzję

04.10.2019 17:00
Wizy do USA zniesione
fot. AFP

Prezydent USA ogłosił dziś, że podpisał dokument obejmujący Polskę programem bezwizowym. To historyczny moment w stosunkach polsko-amerykańskich.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Donald Trumpogłosił, że podpisał dziś objęcie Polski programem bezwizowym - Visa Waiver. 

Po przystąpieniu do programu, Polacy będą mogli podróżować do USA w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni bez konieczności wcześniejszego uzyskania wizy.

Zobacz także

Aby polecieć do Stanów Zjednoczonych, trzeba będzie zarejestrować się przed wylotem w elektronicznym systemie ESTA. Nie będzie również konieczna opłata w wysokości 160 dolarów za przystąpienie do procedury.

Dr Bartosz Rydliński: Zniesienie wiz, to nie tylko szansa, ale i potencjalne zagrożenie

- To, że Polacy będą mogli podróżować bez wiz do USA, to w pewnym sensie symboliczne przypieczętowanie strategicznych relacji między Waszyngtonem a Warszawą - przyznaje w rozmowie z portalem RadioZET.pl dr Bartosz Rydliński, politolog z UKSW.

W ocenie naszego rozmówcy, Polska przez dekady była oddanym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, a mimo to pozostawała w gronie państw, których status był najłagodniej ujmując "niezbyt prestiżowy."

- Rodzi się natomiast pytanie, ilu z naszych rodaków, oprócz wizyty u rodziny w Chicago czy Nowym Jorku, zdecyduje się na nielegalną pracę w Stanach. Tak więc zniesienie wiz, to nie tylko szansa dla Polski, ale także potencjalne zagrożenie, tym bardziej, że administracja Trumpa za cel wzięła sobie zwalczanie nielegalnej emigracji - dodaje dr Rydliński.

Polska dołącza do programu ruchu bezwizowego do USA

24 września prezydent Andrzej Duda, po spotkaniu w Waszyngtonie z amerykańskim przywódcą powiedział, że wszystko wskazuje na to, iż stosowne wymagania zostały przez Polskę spełnione i droga do programu bezwizowego prawdopodobnie staje dla nas otworem. Dodał, że być może jeszcze przed końcem roku udałoby się, żeby wiz do USA nie było.

Zobacz także

"To są takie nieformalne informacje od administracji amerykańskiej, że proces ewaluacji wizowej zbliża się ku końcowi, bo to koniec września jest tą datą graniczną i że wszystko wskazuje na to, że wymagania zostały przez Polskę i Polaków w tym zakresie spełnione" - oświadczył Andrzej Duda.

RadioZET.pl