Zamknij

Były wicepremier Włoch zagrożony więzieniem? Chodzi o przetrzymywanie migrantów

18.12.2019 21:04
Matteo Salvini
fot. MIGUEL MEDINA/AFP/East News

Nawet 15 lat więzienia może grozić byłemu wicepremierowi Włoch. Matteo Salvini, lider prawicowej Ligi, nie godził się na przyjęcie wielu statków z migrantami z Afryki. Prokuratura rozważa postawienie Salviniemu zarzutów ws. nadużycia władzy i pozbawienia wolności 130 ludzi, których ostatecznie przyjęły inne państwa Unii Europejskiej oraz Watykan.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Matteo Salvini zarzekał się, że nie wpuści statków z migrantami do włoskich portów. Trzymał się deklaracji konsekwentnie. Dopiero po zmianie rządu i wielokrotnych apelach Unii Europejskich Włosi zgodzili się na przyjęcie statków z cudzoziemcami.

Jak podaje PAP, były wicepremier i szef MSW Włoch został objęty śledztwem przez prokuraturę na Sycylii. Śledczy rozważają postawienie mu zarzutów nadużycia władzy i pozbawienia wolności ponad 130 migrantów.

Zobacz także

Salvini wielokrotnie odmawiał statkom z migrantami wpłynięcia do włoskich portów. Zarzut dotyczy zdarzenia z lipca, gdy przez kilka dni jednostka włoskiej straży przybrzeżnej Gregoretti z ponad 130 migrantami na pokładzie stała na morzu w oczekiwaniu na wpuszczenie do portu. Salvini domagał się rozdziału uchodźców do różnych państw UE. Migrantów ostatecznie przyjęły Niemcy, Francja, Irlandia, Luksemburg i Portugalia, a nawet ośrodek kościelny Watykanu pod Rzymem.

Zobacz także

Jak przyznał dziś na Twitterze, może grozić mu aż 15 lat więzienia. Sąd z Sycylii zwrócił się do włoskiego Senatu o zgodę na kontynuowanie postępowania, ale jest przeszkoda – Salviniego chroni dziś immunitet ministra spraw wewnętrznych.

Grozi mi do 15 lat więzienia. Uważam za hańbę to, że wytacza się proces ministrowi za to, że działał w interesie swojego kraju

Matteo Salvini

RadioZET.pl/PAP/Twitter