Zamknij

Kryzys we włoskim rządzie. Premier składa dymisję

20.08.2019 16:52
Kryzys we włoskim rządzie. Premier składa dymisję
fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Premier Włoch Giuseppe Conte zapowiedział we wtorek w Senacie złożenie dymisji na ręce prezydenta Sergio Mattarelli w związku z rozpadem koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd. W trakcie wtorkowego przemówienia w Senacie zarzucił wicepremierowi, liderowi Ligi Matteo Salviniemu, że wywołując kryzys w koalicji kierował się "interesami osobistymi i partyjnymi". Wtedy też ogłosił zatrzymanie działalności rządu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na zakończenie wystąpienia w izbie wyższej parlamentu w Rzymie na temat sytuacji w związku z kryzysem koalicyjnym Conte zapowiedział, że po debacie uda się do prezydenta, by złożyć dymisję na jego ręce.

Zobacz także

Kryzys rozpoczął się 8 sierpnia, gdy lider Ligi, wicepremier Matteo Salvini ogłosił zakończenie współpracy z Ruchem Pięciu Gwiazd i zaapelował o przedterminowe wybory.

Premier zarzucił Salviniemu "brak odpowiedzialności"

Szef rządu wystąpił w Senacie w trzynastym dniu kryzysu koalicyjnego.

Zobacz także

W przemówieniu Conte zarzucił siedzącemu obok niego Salviniemu złamanie podpisanej umowy koalicyjnej i podkreślił, że decyzja szefa MSW niesie z sobą "poważne konsekwencje", a kraj narażony został na "duże ryzyko". Premier oskarżył Salviniego o to, że kieruje się "interesami osobistymi i partyjnymi". Mówił, że z powodu kryzysu słabnie rola Włoch w negocjacjach toczących się na forum Unii Europejskiej. Za "brak odpowiedzialności" uznał domaganie się wyborów "co roku". Lidze zarzucił też zaprzepaszczenie 14 miesięcy pracy jego rządu.

Po serii zarzutów postawionych liderowi Ligi Matteo Salviniemu za wywołanie obecnej sytuacji Conte oświadczył, że „trwający kryzys zagraża działalności tego rządu, która w tym miejscu się zatrzymuje". Conte zarzucił też Salviniemu "poważny brak kultury konstytucyjnej", "oportunizm" oraz kierowanie się prywatnymi i partyjnymi interesami. Ostro skrytykował też wicepremiera i szefa MSW za posługiwanie się symbolami religijnymi w czasie wieców.

Zobacz także

Po wystąpieniu szefa rządu przewidziana jest prawie 4-godzinna debata w Senacie.

Zobacz także

Przed gmachem izby wyższej trwa pikieta zwolenników Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd, którzy wznoszą okrzyki przeciwko sobie nawzajem.

 

RadioZET.pl/PAP