Zamknij

Koniec kryzysu we Włoszech. Stary premier, nowa koalicja bez Salviniego

05.09.2019 11:01
Włochy
fot. PAP/EPA

Nowy rząd Włoch premiera Giuseppe Contego został zaprzysiężony w czwartek w Pałacu Prezydenckim. Gabinet utworzyły Ruch Pięciu Gwiazd i Partia Demokratyczna, które porozumiały się po tym, gdy 8 sierpnia rozpadła się poprzednia koalicja Ruchu i prawicowej Ligi. Członkowie rządu złożyli przysięgę w obecności prezydenta Sergio Mattarelli.

W skład 66. rządu w historii Republiki wchodzi 21 ministrów, wśród nich 7 kobiet. To najmłodsza Rada Ministrów ze wszystkich dotychczasowych, średnia wieku wynosi 47 lat. Zdecydowana większość ministrów to nowe osoby, które nie zasiadały w poprzednim rządzie profesora Contego, powołanym w czerwcu zeszłego roku.

Nowy rząd we Włoszech

Ministrem spraw zagranicznych Włoch został lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio, były wicepremier oraz były minister rozwoju gospodarczego i pracy. Ministrem do spraw europejskich będzie Enzo Amendola, który od lat zajmuje się w Partii Demokratycznej sprawami zagranicznymi.

Zobacz także

Resortem finansów kierować będzie Roberto Gualtieri również z Partii Demokratycznej, wykładowca uniwersytecki i były eurodeputowany, mający duże europejskie doświadczenie i uznany za jednego z najbardziej wpływowych posłów do PE. Teresa Bellanova będzie ministrem rolnictwa. To była działaczka związkowa z Apulii, która walczyła ze zjawiskiem niewolniczej pracy w gospodarstwach rolnych na południu kraju.

Szefową MSW została mianowana Luciana Lamorgese, była prefekt Mediolanu, która pełniła ważne funkcje w resorcie spraw wewnętrznych w okresie największego kryzysu migracyjnego, gdy w poprzednich latach przypływało ponad 100 tys. osób rocznie. Zastąpi ona w ministerstwie lidera Ligi Matteo Salviniego, autora bardzo zaostrzonej polityki migracyjnej. To jedyna bezpartyjna osoba w rządzie.

Niemal równy podział ministerstw

W poniedziałek premier Conte wystąpi w Izbie Deputowanych, gdzie następnie odbędzie się głosowanie nad jego rządem. W skład rządu wchodzi 21 ministrów, wśród nich 7 kobiet. 10 ministrów wywodzi się z Ruchu Pięciu Gwiazd i 9 z Partii Demokratycznej oraz jeden z  małego lewicowego ugrupowania Wolni i Równi. To Roberto Speranza, który będzie ministrem zdrowia. Jedyna bezpartyjna ekspertka to szefowa MSW.

W rządzie nie ma żadnego wicepremiera, co jest jego największą nowością. Poprzedni gabinet Contego był, jak się przypomina, polem nieustannych sporów i kontrowersji między dwoma wicepremierami i zarazem liderami ugrupowań koalicyjnych: Luigim Di Maio i Matteo Salvinim.

Kryzys polityczny we Włoszech

Kryzys rządowy, do jakiego doszło po upadku poprzedniego rządu Contego, tworzonego przez Ruch Pięciu Gwiazd i prawicową Ligę Matteo Salviniego, został rozwiązany w ciągu niespełna miesiąca. To pierwszy w historii Republiki kryzys gabinetowy, który wybuchł w środku lata.

Zobacz także

Rozmowy obu ugrupowań koalicyjnych na temat składu rządu trwały do ostatniej chwili. We wtorek ostateczną zgodę na utworzenie koalicji z centrolewicową Partią Demokratyczną wyrazili w internetowym głosowaniu członkowie Ruchu Pięciu Gwiazd. Powołanie wspólnego rządu poparło 79 procent głosujących; było ich ponad 60 tysięcy.

RadioZET.pl/PAP