Zamknij

Złożył wniosek o unieważnienie mandatów europosłów PiS. "Tego jeszcze nie było"

28.09.2019 15:01
Europosłowie PiS
fot. Facebook/Beata Mazurek

Eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości nie mogą spać spokojnie. Aktywista Marcin Skubiszewski złożył bowiem w Parlamencie Europejskim wniosek o unieważnienie ich mandatów. Uzasadnia to rolą mediów publicznych, które - jego zdaniem - podczas kampanii przez wyborami do PE nie zachowały bezstronności i zniekształcały rzeczywistość. 

Obserwatorium Wyborcze to niezależna organizacja stawiająca sobie za cel obronę demokracji. Do ich zadań należy m.in. monitorowane mediów i weryfikacja rzetelności ich przekazu (np. w kwestii prezentowania kandydatów wyborach powszechnych) oraz ocena zgodności przebiegu procesu wyborczego z zasadami demokratycznego państwa prawa.

Wniosek o unieważnienie mandatów europosłów PiS

Gościem Weekendowego Poranka w TOK FM był przedstawiciel OW Marcin Skubiszewski. Na wstępie zaznaczył, że jego stowarzyszenie analizuje jedynie przekaz w mediach publicznych. Uzasadniał to faktem, że na nadawcy publicznym - w przeciwieństwie do prywatnych - spoczywa jasno określony ustawowy obowiązek bezstronnego i obiektywnego przedstawiania rzeczywistości. 

Zobacz także

Skubiszewski uważa, że sposób prezentowania kandydatów, jaki uprawiają obecnie media publiczne (zwłaszcza TVP) jest daleki od obiektywizmu i daje podstawy do tego, aby podważyć wynik wyborów, a zwłaszcza mandaty polityków tych partii, które na owych stronniczym przekazie najbardziej skorzystały. W tym przypadku byłoby to PiS, które od prawie czterech lat rządzi w państwowych mediach, z których z kolei wychodzi przekaz stawiający partię rządzącą w bardzo korzystnym świetle.  

Co zrobi Parlament Europejski?

- Wszystko zależy od systemu prawnego. W Polsce mamy niestety artykuł 82. Kodeksu wyborczego, który zabrania podważania ważności wyborów na tej podstawie - powiedział działacz OW. - Ale to jest wada polskiego systemu prawnego, na poziomie standardów międzynarodowych to się odbywa inaczej. Na pewno takie podważenie nie jest łatwe, ale jest możliwe. Dlatego ja wysłałem niedawno do Parlamentu Europejskiego wniosek o stwierdzenie nieważności mandatów polskich europosłów z PiS właśnie na tej podstawie - dodał. 

Zobacz także

Dokument, którym zajmie się Komisja ds. prawnych PE, liczy 88 stron i w szczegółowy sposób opisuje aktualną sytuację w Polsce. Trudno jednak wyrokować czy inicjatywa OW zakończy się sukcesem. - Taki wniosek jest absolutnie bezprecedensowy, nie było jeszcze w Parlamencie Europejskim czegoś takiego - przyznał Skubiszewski, zaznaczając, iż sporządzenie takiego wniosku i przedłożenie go w Brukseli było jego "moralnym obowiązkiem". 

RadioZET.pl/TOK FM