Zamknij

"Musimy wykorzystać ostatnią szansę, by zatrzymać Rosję". UE nakłada sankcje

23.02.2022 22:00
SATELLITE IMAGE 2022 MAXAR TECHNOLOGIES
fot. PAP/EPA/JASON SZENES

Władimir Putin zdecydował o uznaniu niepodległości dwóch separatystycznych "republik ludowych" na wschodzie Ukrainy i polecił wysłanie tam wojsk "w celach pokojowych". Zachód zareagował na ten ruch sankcjami, Niemcy wstrzymali certyfikację gazociągu Nord Stream 2, a prezydent USA nałożył je na spółkę-operatora Nord Stream 2. Ukraina wprowadziła stan wyjątkpowy w kraju.

Atak Rosji na Ukrainę - relacja na żywo

Władimir Putin podpisał dekret uznający niepodległość tzw. republik ludowych - Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL), powołanych i kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie. W trakcie poniedziałkowego orędzia oświadczył, że "uznaje to za konieczność". 

Prezydent Rosji zdecydował również o wysłaniu rosyjskich wojsk na wspomniane wyżej tereny na wschodzie Ukrainy. Jak powiedział, chodzi o "działania pokojowe". We wtorek decyzje Putina zostały ratyfikowane przez parlament Rosji, a Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, wydała zgodę na użycie sił zbrojnych poza granicami kraju.

Świat reaguje na ruch Putina. USA i UE ogłaszają sankcje

Jego ruch spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem społeczności międzynarodowej - zarówno państw, jak i instytucji. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ogłosił we wtorek, że UE osiągnęła jednogłośne porozumienie w sprawie pakietu sankcji wobec Rosji, uzgodnionych z USA, Wielką Brytanią i Kanadą. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewniła, że sankcje szybko wejdą w życie.

Wcześniej, wraz z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem, zapowiedziała, że sankcje mają dotyczyć m.in: osób uczestniczących w nielegalnej decyzji uznania tzw. republik, banków finansujących rosyjskie operacje wojskowe oraz procederu handlu z dwoma separatystycznymi regionami do i z UE.

"Całkowite, dotkliwe" sankcje ogłosił również prezydent USA Joe Biden. Dotyczą one dwóch powiązanych z Kremlem banków, WEB i PSB oraz zakazu obrotu rosyjskimi obligacjami. Nałożono je także na synów trzech znaczących postaci z otoczenia Putina.

Niemcy wstrzymują certyfikację gazociągu Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oznajmił natomiast, że niemiecki rząd wstrzymuje certyfikację gazociągu Nord Stream 2. - Obecnie sytuacja jest fundamentalnie inna - stwierdził, dodając, że być może jego polecenie "brzmi technicznie", ale bez opinii ministerstwa certyfikacja nie może nastąpić.

- Niemcy i Unia Europejska nałożą kolejne sankcje na Rosję, jeżeli ta napadnie na Ukrainę, co wciąż jest prawdopodobne - ostrzegał we wtorek Scholz, cytowany w telewizji RTL.

Coraz więcej wojska przy granicy z Ukrainą

Zdjęcia satelitarne opublikowane przez amerykańską firmę Maxar Technologies przedstawiają rozmieszczenie ponad 100 pojazdów wojskowych oraz kilkudziesięciu namiotów wojskowych na południu Białorusi - poinformowała agencja Reutera.

Na opublikowanych zdjęciach widać również, że w garnizonie wojskowym w zachodniej Rosji, blisko granicy z Ukrainą, powstał nowy szpital polowy.

Władze Ukrainy wezwały natomiast swoich obywateli do natychmiastowego opuszczenia Rosji, a Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy zarekomendowała wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie kraju (z wyjątkiem obwodu donieckiego i ługańskiego). Zwróciła się już w tej kwestii do parlamentu.

RadioZET.pl/PAP

C