Zamknij

Szojgu ogłosił "sukces" na froncie. Nie pokazał jednak dowodów

02.08.2022 12:47

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu oświadczył, że od początku inwazji na Ukrainę zniszczono sześć amerykańskich systemów artyleryjskich HIMARS - podała agencja Reuters, która nie mogła zweryfikować tych informacji. Zdaniem władz w Kijowie na froncie jest używanych 12 systemów HIMARS, które skutecznie złamały przewagę Rosjan w artyleryjskich atakach.

Siergiej Szojgu
fot. Mikhail Tereshchenko, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP/East News

Wojna w Ukrainie nadal koncentruje się przede wszystkim na wschodnich i południowych regionach kraju. Władzom w Kijowie udaje się podejmować zaciętą walkę z Rosjanami m.in. dzięki dostawom broni z Zachodu. Wśród nich są artyleryjskie systemy rakietowe HIMARS, które znalazły się również w 17. pakiecie dostaw militarnych z USA. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w poniedziałek zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 550 mln dolarów.

We wtorek rosyjska agencja prasowa Interfax podała, że od początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę zniszczono sześć amerykańskich systemów artyleryjskich HIMARS. Powołano się na wypowiedź ministra obrony Siergieja Szojgu, który również wspomniał o zniszczeniu pięciu systemów wystrzeliwania rakiet przeciwokrętowych Harpoon i 33 haubic M777. Agencja Reuters, która podała tę informację, nie była w stanie zweryfikować danych podawanych przez Kreml.

HIMARS dla Ukrainy. Rosjanie deklarują zniszczenie systemów artylerii

Nowy pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy jest inwestycją w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - ocenił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, komentując we wtorek na Twitterze najnowszy pakiet amerykańskiej pomocy o wartości 550 mln USD.

"To kolejna inwestycja w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO i wsparcie dla demokracji w UE" - napisał Reznikow. Zapewnił, że żołnierze ukraińscy są "gotowi pracować dzień i noc, by wypędzić z Ukrainy rosyjskich najeźdźców". 

Minister podziękował władzom USA za zatwierdzoną w ostatnich dniach pomoc wojskową dla Kijowa. W skład tego pakietu wejdzie dodatkowa amunicja do zestawów artylerii rakietowej HIMARS oraz do artylerii 155 mm. Zdaniem władz w Kijowie na froncie jest używanych 12 systemów HIMARS, które skutecznie złamały przewagę Rosjan w artyleryjskich atakach.

loader

RadioZET.pl/Reuters/PAP