Zamknij
wizyta Andrzeja Dudy w Budapeszcie
4 Zobacz galerię
fot. PAP/EPA/Noemi Bruzak

Wpadka na Twitterze Kancelarii Prezydenta. Administratorzy profilu Andrzeja Dudy popełnili błąd, relacjonując spotkanie polskiego przywódcy z premierem Węgier. Pomylono europejskie miasta.

Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą udali się na Węgry. W Budapeszcie zaplanowano spotkania m.in. z prezydentem kraju Janosem Aderem i premierem Viktorem Orbanem. Polski prezydent został też uhonorowany najwyższym węgierskim odznaczeniem państwowym.

Wpadka Kancelarii Andrzeja Dudy. Pomylono miasta

"Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Bukareszcie spotkał się z Premierem Węgier Viktorem Orbánem" - napisano na oficjalnym profilu Kancelarii Prezydenta. Problem w tym, że Bukareszt to stolica Rumunii, nie o tym mieście więc chcieli poinformować urzędnicy.

Wpis już skasowano z sieci, jednak zdążyli go udostępnić internauci. Pomyłkę szybko poprawiono, a słowo Bukareszt zastąpiono poprawną nazwą stolicy Węgier - Budapesztem.

Głównymi tematami rozmowy z głową polskiego państwa były migracja, ekonomia i rozwój infrastruktury - mówił na konferencji prasowej po spotkaniu prezydent Węgier Janos Ader. Węgierski przywódca omówił z Dudą kwestię kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Zwrócił także uwagę m.in. na budowę trasy Via Carpatia.

Ader wspomniał też o powodach uhonorowania polskiego prezydenta Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą. Jest to najwyższe odznaczenie państwowe Węgier, przyznawane wyłącznie głowom innych państw. Ocenił, że polski prezydent jest "oddany sprawom demokracji, suwerenności narodowej i praworządności".

Z kolei premier Węgier Viktor Orban zapewnił Andrzeja Dudę o solidarności Węgier i pełnym wsparciu z ich strony wobec ataku Brukseli na Polskę. Orban uznał to postępowanie za oburzające i absolutnie niedopuszczalne, a także ocenił, że rozbija ono jedność Unii Europejskiej. Poinformował też, że rząd Węgier na środowym posiedzeniu zdecydował, że w uchwale poprze Polskę, zaś Węgry przeanalizują możliwość wsparcia Polski w postępowaniach przed Trybunałem Sprawiedliwości UE – zaznaczył rzecznik węgierskiego premiera Bertalan Havasi, cytowany przez PAP.

RadioZET.pl/Twitter/PAP

C