Zamknij

Wybory na Ukrainie. Zełenski na prowadzeniu. Podano nowe wyniki

Dominik Gołdyn
01.04.2019 07:34
Wołodymyr Zełenski
fot. PAP/EPA

Wybory na Ukrainie. W poniedziałek rano Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie podała wyniki wyborów po podliczeniu danych zawartych w około 45 procent protokołów lokali wyborczych. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski zdobył 30,16 proc. głosów w niedzielnych wyborach prezydenckich na Ukrainie, a ubiegający się o reelekcję prezydent Petro Poroszenko – 16,69 procent.

Zgodnie ze wcześniejszymi sondażami exit poll Zełenski i Poroszenko spotkają się w drugiej turze wyborów 21 kwietnia. 

Wybory na Ukrainie – frekwencja

Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich na Ukrainie wyniosła 63,5 procent – poinformowała Centralna Komisja Wyborcza (CKW) w Kijowie.

Według danych ze strony internetowej CKW największa frekwencja była w obwodzie lwowskim, gdzie do urn poszło 68,6 proc. uprawnionych, oraz w obwodzie wołyńskim, gdzie było ich 68,3 proc., a także w Kijowie – 68,3 proc. Najmniejsza frekwencja była w obwodzie zakarpackim na zachodzie kraju; głosowało tam 46,9 proc. wyborców.

Zobacz także

W wyborach prezydenckich na Ukrainie startowało 39 kandydatów. Według sondaży exit poll najwięcej głosów uzyskali w nich komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski i urzędujący prezydent Petro Poroszenko. Druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia.

RadioZET.pl/PAP