Zamknij

Pierwszy taki parlament w Europie. Kobiety zdobyły ponad połowę mandatów

26.09.2021 22:47
Premier Islandii Katrin Jakobsdottir oddaje głos
fot. HALLDOR KOLBEINS/AFP/East News

Wybory parlamentarne na Islandii przejdą do historii. Ponad połowa miejsc w parlamencie przypadła tam kobietom. To pierwsza taka sytuacja w Europie.

Po przeliczeniu wszystkich głosów oddanych w sobotnich wyborach na Islandii okazało się, że w liczącym 63 miejsca parlamencie będą 33 deputowane, czyli 52,3 proc. miejsc przypadnie kobietom. Ruch Zieloni-Lewica premier Katrin Jakobsdottir zdobył osiem miejsc w parlamencie. Łącznie partie wchodzące w skład rządzącej dotąd prawicowo-lewicowej koalicji będą miały 37 deputowanych.

Od załamania finansowego w 2008 roku dopiero drugi raz rząd Islandii przetrwał do końca swej kadencji. W latach 2007 - 2017 wybory parlamentarne odbyły się pięć razy.

Wybory parlamentarne na Islandii. Ponad połowa mandatów dla kobiet

AFP przytacza dane Banku Światowego, z których wynika, że jak dotąd żaden kraj w Europie nie miał więcej niż połowę kobiet deputowanych. Najlepsze wyniki miała Szwecja, gdzie w parlamencie jest 47 proc. kobiet. W 1980 roku po raz pierwszy w Europie na czele rządu Islandii stanęła kobieta.

Obecnie na świecie tylko w pięciu krajach co najmniej połowa deputowanych to kobiety - w Rwandzie (61 proc.), na Kubie (53 proc.), w Nikaragui (51 proc.) oraz w Meksyku i Zjednoczonych Emiratach Arabskich (po 50 proc.).

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK