Zamknij

Wybory w USA. CNN: Biden 46 prezydentem Stanów Zjednoczonych

07.11.2020 22:25

Wyniki wyborów prezydenckich w USA. Telewizje CNN oraz CBS i NBC podały w sobotę po południu czasu polskiego (7 października), że zwycięzcą wyborów zostanie Joe Biden. Wciąż trwa liczenie głosów, jednakże o wygranej Bidena miało zaważyć zwycięstwo w stanie Pensylwania. Wszystkie najnowsze informacje na radiozet.pl i w wiadomościach Radia ZET.

Wybory w USA, WYNIKI, Trump czy Biden
fot. AP/East News

AKTUALIZACJA:

Joe Biden wygrał wybory w USA - podają wszystkie media w Stanach Zjednoczonych, choć wciąż nie znamy jeszcze oficjalnych wyników.

Wyniki wyborów w USA, w których Amerykanie zdecydują, kto będzie lokatorem Białego Domu przez najbliższe 4 lata, poznamy prawdopodobnie w piątek 6 listopada. Kto wygra? Kandydat Republikanów Donald Trump czy reprezentant Demokratów Joe Biden? Sondaże przedwyborcze jednoznacznie pokazują, że większe szanse na elekcję ma drugi z kandydatów, ale politolodzy przypominają historię sprzed 4 lat, gdy faworytką była Hillary Clinton, a mimo to przegrała z Donaldem Trumpem. Żona Billa Clintona nie wygrała, choć zdobyła więcej głosów. Zdecydowała specyficzna ordynacja wyborcza w USA, w której de facto głosują elektorzy.

Aktualizacja: Wedlug wstępnych informacji prowadzi Joe Biden, ale to Donald Trump już oglosił się zwycięzcą.

Wybory w USA na żywo na radiozet.pl

Wybory prezydenckie w Stanach na żywo będziecie mogli śledzić na radiozet.pl. Na miejscu jest nasz korespondent Daniel Bociąga, który relacje z USA będzie nadawał na antenie Radia ZET. Jego doniesienia znajdziecie też w naszej relacji na żywo, która rusza już o północy.

loader

Transmisja z wieczoru wyborczego w USA będzie z kolei dostępna w Polsce za darmo, dzięki specjalnej usłudze CNN.

Wyniki wyborów w USA. Wyniki, przecieki i sondaże

Wyniki wyborów prezydenckich w USA możemy poznać dopiero za kilka dni. Niektóre stany z opóźnieniem rozpoczną liczenie głosów nadesłanych korespondencyjnie.

Ostatnie sondaże wskazywały na około 7-procentową przewagę Joe Bidena, ale o wyniku znów może zdecydować niewielka liczba wyborców w kluczowych, tzw. wahających się stanach (swinging states).

Frekwencja w wyborach w USA może być w tym roku rekordowa. Z procedury wczesnego głosowania skorzystało prawie 100 milionów wyborców.

Co ciekawe, emocje są tak duże, że służby już przygotowują się na zamieszki - niezależnie od tego, kto wygra wybory w USA.

Wybory w USA. Zasady głosowania

Lokale wyborcze są już otwarte. Pomimo sondażowej przewagi Joe Bidena wśród jego zwolenników jest sporo nerwowości - wszyscy mają w pamięci, że 4 lata Donald Trump wygrał, mimo że badania pokazywały jego stratę do ówczesnej kandydatki Hillary Clinton. I pamięć tamtych wyborów daje wiarę i nadzieję zwolennikom urzędującego prezydenta na jego reelekcję.

Większość modeli statystycznych nie pozostawia wątpliwości, że faworytem jest Joe Biden. Według wyliczeń statystyków kandydat Demokratów ma prawie 90-procentową szansę na odbicie Białego Domu.

WYNIKI WYBORÓW W USA: Biden bierze też Pensylwanię na tę chwilę - jeśli to się potwierdzi, wygra wybory.

RadioZET.pl