Zamknij

Wybory w USA: Wzrasta przewaga Joe Bidena

05.10.2020 04:08
Joe Biden
fot. AP/Associated Press/East News

Na miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA rośnie sondażowa przewaga kandydata Demokratów Joe Bidena nad Donaldem Trumpem. W badaniu dla "Wall Street Journal" wzrosła ona do 14 pkt proc., a dla Reutera do 10 pkt proc.

W sondażu dla "WSJ" i stacji NBC News Biden może liczyć na 53 proc. głosów, a ubiegający się o reelekcję prezydent USA na 39 proc. W porównaniu z sondażem z końca września przewaga Demokraty urosła o osiem punktów procentowych. Badanie zostało przeprowadzone po wtorkowej debacie między rywalami w wyścigu do fotela prezydenckiego, ale przed podaniem informacji o zakażeniu się koronawirusem przez Trumpa.

Kampania prezydencka a koronawirus

Odbywający w ostatnich tygodniach nawet po kilka wieców dziennie prezydent USA przebywa obecnie w szpitalu. Jego spotkania z wyborcami są zawieszone. W opublikowanym w niedzielę sondażu dla stacji ABC 72 proc. ankietowanych stwierdziło, że najważniejszy polityk w USA nie zadbał odpowiednio o to, by się nie zakazić.

Joe Biden nie rezygnuje

Z uwagi na epidemię Biden nie organizuje tłumnych wieców. Demokrata, u którego niedzielny test na Covid-19 dał wynik negatywny, dalej zamierza uczestniczyć w małych spotkaniach.

Amerykańskie wybory prezydenckie odbędą się 3 listopada.

RadioZET.pl/PAP