Zamknij

USA: Druga debata prezydencka oficjalnie odwołana

10.10.2020 02:01
Donald Trump, Joe Biden
fot. JIM WATSON/AFP/East News

Druga debata prezydencka między Donaldem Trumpem i Joe Bidenem, pierwotnie zaplanowana na 15 października, została odwołana przez niezależną komisję odpowiedzialną za jej organizację.

W związku wykryciem koronawirusa u prezydenta USA komisja zajmująca się organizacją przedwyborczych pojedynków kandydatów ogłosiła w czwartek, że druga debata między Republikaninem Donaldem Trumpem i kandydatem Demokratów Joe Bidenem mająca odbyć się 15 października w Miami na Florydzie zostanie przeprowadzona zdalnie. Uczestnictwo w takim formacie zdecydowanie odrzucił jednak prezydent. "Nie będę robić wirtualnej debaty" - zadeklarował Trump w telefonicznym wywiadzie dla Fox Business Network. Tłumaczył, że w takim trybie moderator może "wyłączyć ci mikrofon, kiedy chce". "Nie będę tracił na to czasu" - powiedział gospodarz Białego Domu. W jego opinii komisja "próbuje chronić" jego rywala w wyścigu o fotel prezydenta. Sztab Trumpa przekazał, że komisja nie konsultowała się z otoczeniem prezydenta w sprawie swojej decyzji.

Kiedy kolejna debata?

Obaj kandydaci w listopadowych wyborach prezydenckich zgadzają się jednak na udział w debacie zaplanowanej na 22 października, która pierwotnie miała być ich trzecim pojedynkiem.

RadioZET.pl/PAP