Zamknij

USA: Trump o swoim odejściu z Białego Domu

27.11.2020 01:50
Donald Trump
fot. PAP/EPA/Erin Schaff

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że odejdzie z Białego Domu jeśli Kolegium Elektorów uzna zwycięstwo Joe Bidena. W innej wypowiedzi podkreślił jednak, że w obecnej sytuacji "trudno mu będzie przyznać się do porażki".

"Jeżeli Kolegium Elektorów potwierdzi, że zwycięzcą wyborów prezydenckich jest Biden to oczywiście opuszczę Biały Dom i wy o tym wiecie" - powiedział Trump w tradycyjnym przesłaniu do żołnierzy amerykańskich z okazji obchodzonego w czwartek Święta Dziękczynienia.

Reuter podkreśla, że wypowiedź ta była najbliższą z dotychczasowych przyznania obecnego prezydenta, że demokratyczny kandydat Joe Biden wygrał wybory.

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Trump oświadczył jednak, że w obecnej sytuacji "trudno mu będzie przyznać się do porażki" i powtórzył wcześniejsze twierdzenia, że "wybory zostały sfałszowane", nie podając na to jednak, tak jak dotychczas, żadnych dowodów.

Kolegium Elektorów zbiera się 14 grudnia a inauguracja nowego prezydenta odbędzie się 20 stycznia.

Według wciąż nieoficjalnych wyników Biden wygrał wybory prezydenckie z 3 listopada zdobywając 306 głosów elektorskich (czyli znacznie więcej niż wymagane 270) a Trump 232. Na Bidena oddało też głosy ponad 6 mln osób więcej niż na Trumpa.

Radiozet.pl/PAP