Zamknij

Nowe wieści nt. zdrowia Trumpa. Lekarz mówi, kiedy może opuścić szpital

04.10.2020 19:22
Donald Trump
fot. PAP/EPA

Jeśli stan zdrowia prezydenta USA Donalda Trumpa będzie się dalej poprawiał, to może on zostać wypisany ze szpitala w poniedziałek - oświadczył w niedzielę doktor Brian Garibaldi, członek zespołu medycznego zajmującego się amerykańskim przywódcą.

Zakażony koronawirusem Donald Trump od piątkowego wieczoru przebywa w szpitalu Waltera Reeda pod Waszyngtonem. Zakażony jest zarówno prezydent Stanów Zjednoczonych, jak i jego małżonka, Pierwsza Dama Melania Trump. Do sytuacji doszło na miesiąc przed planowanymi na początek listopada wyborami prezydenckimi, w których ubiegający się o reelekcję Trump zmierzy się z b. wiceprezydentem i kandydatem Demokratów Joe Bidenem. 

Lekarz: stan prezydenta USA poprawia się

Stan zdrowia prezydenta poprawia się - poinformował na niedzielnej konferencji prasowej przed szpitalem lekarz Białego Domu Sean Conley. Przyznał, że od wykrycia SARS-CoV-2 u amerykańskiego przywódcy dwukrotnie odnotowano spadek poziomu tlenu w jego krwi.

Conley relacjonował, że w piątek rano prezydent miał wysoką gorączkę i jego wskaźniki tlenowe spadały. Trumpowi podano dodatkowy tlen, co w godzinę poprawiło jego stan. Drugi przypadek spadku poziomu tlenu miał miejsce w sobotę rano. Po nim lekarze zadecydowali o terapii deksametazonem.

Trump: nie czułem się dobrze, ale teraz jest lepiej

W ośrodku medycznym pod Waszyngtonem 74-letni Trump spędził już dwie noce. W nagraniu ze szpitala, które opublikował w sobotę na Twitterze, mówił, że nie czuł się zbyt dobrze, ale "teraz jest dużo lepiej". Ocenił, że najbliższe dni "będą prawdziwym testem".

Nie jest jasne w jaki sposób i w którym miejscu doszło do zakażenia ubiegającego się o reelekcję Trumpa, który w ostatnich tygodniach prowadził aktywną kampanię wyborczą. SARS-CoV-2 zdiagnozowano również u pierwszej damy USA Melanii Trump, która czuje się dobrze, nie została hospitalizowana i przebywa w Białym Domu.

Zobacz także

Media odnotowują, że coraz więcej zakażeń wykrywa się u osób, które brały udział 26 września w uroczystości nominowania kandydatki Trumpa na sędzię Sądu Najwyższego Amy Coney Barrett. Ceremonia odbyła się w Białym Domu. Zgromadzeni nie przestrzegali zalecanego w trakcie epidemii dystansu, niewiele osób miało maseczki.

Sondaż: 72 proc. Amerykanów uważa, że Trump nie dbał o swoje bezpieczeństwo

Z uwagi na swój wiek oraz nadwagę Donald Trump znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka. Na niecały miesiąc przed wyborami codzienne komunikaty o zdrowiu prezydenta zdominowały amerykańskie media.

Zobacz także

W opublikowanym w niedzielę sondażu dla stacji ABC 72 proc. ankietowanych stwierdziło, że prezydent USA nie dbał odpowiednio o to, by się nie zakazić. Stany Zjednoczone są najbardziej dotkniętym przez epidemię Covid-19 krajem świata. Od jej wybuchu zmarło ponad 209 tys. Amerykanów zakażonych koronawirusem.

RadioZET.pl/PAP